مرجع صنایع دستی ایران

تشخیص ظروف برنج

مقالات

۱۲ فروردین ۱۳۹۸ 454 بازدید
مرجع صنایع دستی ایران

تشخیص ظروف برنج


ظروف برنجی همانطور که از نام آن ها مشخص است دارای بدنه ای از جنس آلیاژ برنج (ترکیبی از مس و روی) هستند و استفاده از آن ها در طب سنتی به شدت توصیه می شود.  از آسان ترین روش های تشخیص ظروف برنج پرس و جو از افراد مورد اعتماد و با تجربه است که درباره این ظروف اطلاعات دارند زیرا ازجمله آلیاژ هایی که در طب سنتی به استفاده از آن توصیه شده است میتوان به آلیاژ برنج اشاره کرد.

اما اگر میخواهید خودتان از اصل بودن آن اطمینان پیدا کنید روش زیر را پیشنهاد میکنم:

استفاده از آهنربا

ظرف برنجی اصل جذب آهنربا نمیشود و با نزدیک کردن آهنربا به ظرف براحتی میتوانید تست کنید از آهن در آلیاژ ظرف استفاده شده یا اینکه برنج خالص است.

خش انداختن بدنه

با انداختن خش روی آن ها میتوان روکش روی بدنه برنجی را تشخیص داد.

حرارت دادن

ابتدا ظرفی که میخواهید از اصل بودن آن مطلع شوید را روی حرارت بگذارید تا داغ شود.سپس ان را روی یک کیسه ی پلاستیکی قرار دهید.اگر ظرف بر روی کیسه پلاستیکی نچشبید ظرف اصل است اما اگر بر روی آن بچسبد تقلبی میباشد.

شفاف و درخشان بودن رنگ طلایی

رنگ محصول برنجی طلایی رنگ است و در صورتی که آبکاری شود به رنگ طلایی مات تبدیل میشود که به راحتی قابل تشخیص است برای آشنایی با رنگ بدنه زرد و درخشان فلز برنج از صفحه صنایع دستی برنجی سایت بازدید فرمایید و با دیدن عکس محصولات برنجی و شفافیت رنگ طلایی آن میتوانید خرید مطمئنی داشته باشید.

مقدار اکسید شدن فلز در ظروف برنجی بسیار کمتر است و به ندرت در این نوع قاشق زنگار ایجاد میشود.

قیمت ظروف برنجی

قیمت ظروف برنجی در مقایسه با ظرف تقلبی بیشتر است جهت مشاهده موجودی و خرید محصول پیشنهاد میشود از منو اصلی ، دسته ظروف برنجی انتخاب گردد.

نوع کار هنرمند و استادکار

برند به صورت امضاء هنرمند و با نام هنرمند در این ظروف و لوازم انجام می شود.

نوع نقوش

نوع نقوش ظروف برنجی ریز و برجسته است.

وزن بیشتر

وزن ظروف برنجی سنگین تر است.

چگالی بیشتر

بهترین کار این است که چگالی ظرف را بدست آورید داخل یک استوانه مدرج که مقدار مشخصی آب ریختید به صورت کامل زیر آب قرار دهید. اختلاف حجم میشود حجم قطعه فلزی. حالا وزن آن هم بدست بیاروید و سپش چگالی. (نسبت جرم به حجم)چگالی بزنج۱۴/۷ گرم بر سانتی متر مکعبه حالا هر چقدر نسبت به دست امده به چگالی واقعی نزدیک تر باشد بیشتر میتوان گفت که این فلز برنج است (البته این روش خیلی دقیق نیست شما میتونید از یه طلا ساز کمک بگیرید)

جرم بیشتر

برنج از آلیاژ فلز روی و مس به نسبت جرمی ۱ به ۲تشکیل شده است اگر جرم روی ۷/۲ گرم بر سانتی متر مکعب و جرم حجمی مس ۸/۹ گرم بر سانتی متر مکعب باشد جرم حجمی برنج را پیدا کنید.

برند معتبر

یکی از ساده ترین و مطمئن ترین راه ها برای تشخیص ظروف برنج و خرید اعتماد به برند هاست.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *