صنایع دستی میناکاری [ فروش ظروف میناکاری با قیمت مناسب ] |

آگهی پیدا نشد

صنایع دستی میناکاری یا میناسازی هنری است که سابقه‌ای در حدود پنج هزار سال دارد و از صنایع دستی محسوب می‌شود و امروزه این هنر بیشتر بر روی مس انجام می‌شود.
ساخت صنایع دستی میناکاری هنری است که طرح های متفاوتی که معمولا با قلم سفید است بر روی ظروف مسی، نقره ای و طلایی نقش می شود. رنگ زمینه ی زیر نقوش معمولا به رنگ های آبی، سبز و گاهی قرمز می باشد که اگر به چشم هنر به داخل ظروف منقوش مینا بنگریم یادآور پهنای زیبای آبی آسمان باشد.

شاید به همین خاطر است که اسم این هنر را مینا کاری نامیده اند. معمولا ظروفی که برای میناکاری مورد استفاده قرار می گیرند ابتدا توسط استاد قلم زنی، طرح دار و برجسته می شوند. این برجسته شدن ظروف زیبایی آن را دو چندان می کند و به طرح مینا زیبایی چشم نوازی می بخشد.

در مرحله ی بعد، لعاب اولیه به ظرف می خورد ( معمولا لعاب سفید رنگ) و پس از آن در کوره با دمای بالا پخته می شود. پس از خروج از کوره و سرد شدن، رنگ زمینه (آبی – سبز – قرمز) به ظرف می خورد و دوباره داخل کوره قرار می گیرد. در مرحله ی بعد نقوش سفید رنگ روی ظروف توسط استاد میناکار بر روی ظروف طرح می خورد.

مرسوم ترین نقوش مینا عبارت اند از: ختایی، اسلیمی، پرداز، گل و مرغ و شکار. پس از این مرحله ظروف منقوش شده برای پخت نهایی وارد کوره می شود. در این مرحله دمای کوره از مراحل قبل کمتر می باشد و مدت زمان پخت کاملا کنترل می شود چرا که اگر زمان پخت کم باشد رنگ نهایی کدر و مات می شود و اگر بیش از حد در کوره بماند رنگ می سوزد و تیره می گردد.
تابلو