سینی مسی

نمایش یک نتیجه

سینی مسی قلم زنی قدیمی ، ما را به یاد مراسم های شاد گذشته می اندازد خنچه گرفتن ، سینی میوه مراسم ازدواج، شب یلدا، نوروز و…که بسیار کاربرد داشته است، در شب چله ها یا همان یلدا در گذشته سینی مسی را پر از انار و هندوانه می کردند در عید نوروز از سینی مسی برای درست کردن هفت سین استفاده می شد.

در مراسمات گذشته برای پذیرایی و دادن چایی از سینی مسی استفاده می شد معمولا پلو و برنج را در این سینی ها سرو می کردند این سینی ها معمولا در اندازه های بزرگ و به صورت گرد بود.

سینی مسی قلم زنی

مس به دلیل خاصیت چکش خواری که دارد از گذشته مورد توجه هنرمندان و علاقه مندان به هنر مس گری قرار گرفته است و از آن به عنوان وسیله ای برای نمایان ساختن هنر های خود استفاده می کردند چه هنر نقاشی و چه هنرهایی چون خطاطی، خود قلمزنی عبارت است از کنده کاری نقوش بر روی فلزاتی چون مس، طلا،نقره و برنج که با استفاده از قلم های مخصوص و با ضربه چکش نقش مورد نظر را روی فلزمورد نظر اجرا می کنند.

اما برای ساخت یک سینی قلم زنی شده ابتدا زیر سینی را از مخلوط قیر و گچ می پوشانیم یا به عبارتی سینی را روی مخلوط قیر و گچ می چسبانیم این کار هم صدای ضربه چکش را کاهش می دهد و هم از سوراخ شدن مس جلوگیری می کند بعد از این کار نقش مورد نظر را روی سینی می کشیم و بعد از آن با استفاده از قلم های مخصوص مرحله به مرحله حکاکی می کنیم و کار را پیش می بریم تا نقشی که مورد نظر ماست روی کار پدید آید بعد از آن کار را با روغن جلا و با دوده سیاه می کنند و در مرحله آخر قیر را از ظرف جدا می کنند.

از سینی مسی قلم زنی شده برای هدیه دادن، برای تزئین منازل و در آشپزخانه ها برای سینی چای یا دیس غذا استفاده می کنند.

سینی مسی برای رستوران

به دلیل پر کاربرد بودن سینی مسی و فواید زیاد آن امروزه از سینی مسی در رستوران ها و مکان هایی که میزبان پذیرایی از هموطنانمان هستند بسیار دیده می شود به طوری که بعضی رستوران های سنتی فقط از سینی مسی برای سرو غذا های خود استفاده می کنند این محبوبیت تا آنجا پیش رفته که بعضی رستوران ها نام خود را رستوران سینی مسی قرار داده اند.

قیمت ظروف مسی

قیمت ظروف مسی به عوامل گونا گونی بستگی دارد بعضی قیمت گذاری ها بر اساس وزن مس بکار رفته در ظروف مسی انجام می شود مثلا قابلمه های مسی ساده معمولا بر اساس وزن آنها قیمت گذاری می شوند قیمت ظروف مسی کیلویی بر اساس وزن مس بکار رفته تغییر می کند.

بعضی ظروف مسی تعدادی قیمت گذاری می شوند وبر اساس مقدار کاری که روی ظروف شده و…قیمت گذاری می شوندالبته اگر اندازه این دسته از ظروف مسی که معمولا جنبه ی هدیه وتزیینی دارد بزرگ باشد وزن ظرف هم در قیمت آن تاثیر دارد ولی معمولا میزان دستی که این ظروف می برند وپر نقش و نگار بودن آنها بیشترین تاثیر را روی قیمت این دسته ظروف مسی دارد.

طریقه ساختن ظروف مسی در قیمت آنها بسیار تاثیر دارد ظروف مسی به سه طریق ساخته می شوند کاملا ماشینی ، نیمه چکش کاری و کاملا چکش کاری (کاملا دست ساز) در ظروف مسی که به صورت ماشینی درست می شوند اثری از چکش کاری نیست و تمام مراحل کار را ماشین انجام می دهد در این نمونه ظروف معمولا خطوط کاملا موازی با هم دیده می شود و اثری از چکش کاری به چشم نمی خورد اما ظروف مسی نیمه چکش کاری شده ظروفی هستند که طرح اولیه ظرف ابتدا توسط دستگاه درست می شود و سپس توسط مس گر چکش کاری می شود و طرح و شکل روی آن پدید می آید و در ظروف مسی کاملا چکش کاری شده تمام مراحل توسط دست انجام می شود.

یک لیوان مسی و یک قندان مسی در کنار سینی مسی مطمئنا لذت چای خوردن را برای ما دو چندان خواهد کرد.

البته قیمت ظروف مسی در استان های مختلف متفاوت است مثلا قیمت ظروف مسی زنجان با قیمت ظروف مسی در تهران متفاوت است همچنین قیمت ظروف مسی اصفهان نیز با قیمت ظروف مسی در استان های دیگر متفاوت است در بعضی مناطق ساختن ظروف مسی خاص آن منطقه است ومناطق دیگر آن ظرف را به آن طیق درست نمی کنند مثلا در زنجان قابلمه پلویی مخصوص دم کردن پلو ساخته می شود که خاص منطقه زنجان است.

امروزه در عصر ارتباطات و با پیشرفت تکنولوژی بیشتر فروشگاه ها ، کارگاه ها و مغازه ها کار های خود را به صورت اینترنتی ارائه می دهند فروشگاه اینترنتی ظروف مسی بستری مناسب برای ارائه ی کار های هنرمندان خوب کشورمان فراهم آورده است که می توانند کار های خود را با قیمت مناسب برای تمام مردم در تمام نقاط دنیا ارائه دهند مشتریان نیز می توانند تنوع زیاد کار ها را داشته باشند و همچنین خریدی مطمئن و آسان را داشته باشند.