کیف قلمکار

نمایش یک نتیجه

کیف خرید قلمکار دسته چوبی زیپ دار در کارگاه های قلمکاری اصفهان توسط مهرهای مخصوص با طرح گل و بوته و رنگ های خاص قرمز ، زرد و آبی در چندین مرحله روی زمینه ی کرم پارچه چاپ زده می شوند طی مراحل تهیه پارچه قلمکار عملیات تثبیت رنگ نیز روی آن انجام می شود به همین دلیل دچار رنگ پریدگی و تغییر رنگ نخواهد شد.

قلمکاری روی پارچه

چاپ کردن قلم کاری روی پارچه یکی دیگر از محصولات قلمکار می باشد و در شهر اصفهان بسیار پر رونق است.

مهری که روی اون پارچه زده میشود را قالب مینامند و جنس این قالب ها از چوب گلابی می باشد که بسیار مقاوم است و اصلا تغییر شکل نمیدهد.

رنگ های که در ساخت کیف یا پارچه قلمکار استفاده میشود تماما گیاهی می باشد و از مواد مثل کتیرا و روغن کرچک و گل سرخ و روغن کند مورد استفاده قرار میگیرد.

روش تولید

برای چاپ کردن نقش های روی پارچه اول باید از پارچه سفید ابریشمی استفاده کنید و هر چه بافت بهتر و نرم و لطیف تری داشته باشد مناسب تر می باشد.

در ابتدای کار با آغشته کردن مهر به مایع و زاج سیاه و سراسر پارچه را با نقوش مختلف پر میکنند.

بعد از مدت زمانی که رنگ های سیاه را روی پارچه خشک شد رنگ قرمز رنگ را روی پارچه میزنند و پس از آن در آب شیرین مشورند و در یک دیگ محلول از روناس و پوست انار می باشد میریزند و میگذارند تا بجوشد.

جوشاندن رنگ سیاه و قرمز را روی پارچه کاملا ثابت میکند و پس از آن پارچه را در رودخانه میشورند و در آفتاب می اندازند تا رنگ زمینه آن سفید یا کرمی رنگ بشود و دو رنگ قرمز و سیاه روی پارچه نمایان شود.

پس از آن پارچه را رنگ رزی میکنند و با قالب های آبی و زرد رنگ روی پارچه نقش میزنند.