گالری هنرمندان صنایع دستی
گالری هنرمندان صنایع دستی
آموزش تهیه رنگ گیاهی در خانه

آموزش تهیه رنگ گیاهی در خانه

آموزش تهیه رنگ گیاهی در خانه از آن دسته از آموزش هایی است کار شما را در بسیاری از موارد آسان می کند؛ در بیشتر موارد، شما باید از رنگ در کار خود استفاده کنید. برای پختن رنگ خوراکی یا رنگ های طبیعی یا کشیدن نقاشی به آبرنگ هایی نیاز دارید که در حال حاضر وجود ندارند، اما آموزش هایی که امروز به شما آموزش می دهیم به شما این امکان را می دهد که از ساده ترین ابزار و تجهیزات موجود استفاده کنید. رنگ های بسیار زیبا و کاربردی را خودتان بسازید.

این نکته را در  نظر داشته باشید که شما می توانید با توجه به حوزه کاری خودتان در خانه، رنگ های مختلفی تهیه کنید؛ پس ما هم تولید رنگ های گیاهی را در حوزه های مختلف را بررسی می کنیم و به شما آموزش می دهیم.

تهیه رنگ گیاهی
تهیه رنگ گیاهی

ساخت رنگ در خانه

برای ساخت رنگ در خانه، شما به گیاهان طبیعی، میوه ها و سبزیجات مختلف نیاز دارید که در ادامه ما همه این موارد را با رنگ تولیدی آن ها به شما معرفی می کنیم.

صورتی

توت فرنگی ، تمشک

قرمز

چغندر ، گوجه فرنگی

پرتقال

هویج ، فلفل قرمز ، سیب زمینی شیرین

زرد

زعفران ، زردچوبه

سبز

ماتچا یا ماچا، اسفناج

ساخت رنگ در خانه
ساخت رنگ در خانه

آبی

کلم قرمز + جوش شیرین

بنفش

زغال اخته ، سیب زمینی شیرین بنفش

قهوه ای

قهوه، چای، کاکائو

سیاه

ذغال فعال، مرکب مرکب

ساخت رنگ طبیعی برای نقاشی

» طرز تهیه آبرنگ گیاهی کلاس اول

کودک شما که در مقاطع پیش دبستانی تا راهنمایی در حال تحصیل، بسیار به این مورد بر می خورد که برای انجام کار دستی یا کار های هنری نیاز به آبرنگ دارد؛ شما می توانید به جای صرف هزینه زیاد و خرید این ابزار، خودتان به را حتی آن را در خانه درست کنید.

برای شروع کار با توجهه به رنگ های که می خواهید بسازید باید میوه و سبزیجات مربوطه را تهیه کنید و آن ها را خوب بشورید؛ برای هر یک از رنگ های مورد نیاز یک قابلمه یا ظرف فلزی آماده کرده، درون آن آب بریزید تا بجوشد؛
بعد از آن سبزیجات را درون ظرف های مورد نظر بریزید و صبر کنید که آبی که درون ظرف است به طور کامل تبخیر شود، دفت کافی را در این مورد داشته باشید که رنگ ها باید به طور کامل از سبزیجات خارج شده باشند و به اصطلاح کاملا پخته شده باشند.

ساخت رنگ طبیعی برای نقاشی
ساخت رنگ طبیعی برای نقاشی

در این قسمت باید یک صافی مناسب را انتخاب کنید و زمانی که رنگ به غلظت کافی رسید آن را از صافی عبور دهید به عنوان مثال می توانید از پارچه بجای صافی استفاده کنید؛ بعد از انجام موارد بالا اگر احساس کردید که رنگ شما باید غلیظ تر باشد، باید دوباره زنگ را بجوشانید و به آن نبات اضافه کنید.
در آخرین مرحله، بعد از آن که رنگ شما به غلظت مورد نظر رسید باید آن را در یک ظرف مخصوص رنگ بریزید و صبر کنید تا خنک شود و بعد آن آبرنگ شما آماده و قابل استفاده است.

رنگ خوراکی را از کجا تهیه کنیم

برای تهیه رنگ خوراکی شما می توانید به فروشگاه مراجعه کنید و آن را خریداری کنید؛ اما راه حل بهتری نیز هست، این که شما رنگ را با استفاده از میوه هایی که در منزل در دسترس دارید درست کنید؛ بگذارید ادامه کار را با یک مثال پیش برویم تا بهتر متوجه  شوید.

اگر شما بخواهید میلک شیک، خمیر کیک، خامه ی روی کیک یا پنکیک رنگ کنید، دیگر نیاز ندارید که از  رنگ های مصنوعی استفاده کنید؛ فرض کنید می خواهید برای تهیه یک کیک، خامه ی صورتی رنگ داشته باشید برای این کار  می توانید مقداری چغندر را  بردارید،  درون یک تکه پارچه چیت یا پنبه رنده کنید و آب آن را بگیرید؛ اگر می خواهید رنگ آمیزی شما عمیق تر و شدیدتر باشد، می توانید از شیره ای که از چغندر پخته، بدست می آید، استفاده نمائید.

» طرز تهیه رنگ خوراکی آبی

رنگ خوراکی را از کجا تهیه کنیم
رنگ خوراکی را از کجا تهیه کنیم

برای تهیه رنگ آبی خوراکی شما نیاز به کلم و جوش شیرین دارید؛ ابتدا کلم ها را خوب بشورید سپس آنها را داخل قابلمه ریخته و آنقدر به آن آب اضافه کنید تا کلم ها به طور کامل زیر آب قرار بگیرد؛ کلم ها را بجوشانید تا رنگ از آنها جدا شود، سپس با استفاده از یک صافی کلم های پخته را از آب رنگی آن جدا کنید؛ دوباره بگذارید تا آب کلم آنقدر بجوشد تا به غلظت مورد نظر شما برسد در آخر به اندازه 1/8 قاشق چای خوری به آن جوش شیرین اضافه کنید.

ترکیب این دو ماده با هم به شما رنگ آبی را می دهد؛ اگر رنگ آبی مورد پسند شما نبود می توانید 1/8 دیگر قاشق چای خوری جوش شیرین به آن اضافه کنید.

» طرز تهیه کیک با رنگ خوراکی سبز

شما برای انجام این کار نیاز به مقداری اسفناج یا نعنای تازه به همراه آب، دارید؛ باید اسفناج و یا نعنا را بپزید و بعد از پخته شدن آب آن را بگیرید و به ماده غذایی خود برنید؛ البته بعضی ها هم معتقد هستند که می توان این دو ماده را در مخلوط کن گذاشت و آنقدر آن ها را خورد کرد تا رنگ بدهند و از آن استفاده کنید.

طرز تهیه رنگ خوراکی با پوست بادمجان

1– برای اینکه رنگ مشکی را در کار خود استفاده کنید باید بادمجان را بشورید و آن را بپزید.

2 – بیشتر آب قابلمه که تبخیر شد با قاشق کمی از آب را بردارید و رنگ آن را چک کنید.

3 – در صورتی که آب رنگ مورد نظر شما را داشت، آن را از صافی رد بکنید.

طرز تهیه رنگ خوراکی با پوست بادمجان
طرز تهیه رنگ خوراکی با پوست بادمجان

4 – در این قسمت نبات را به همراه آب بادمجانی که از صافی رد کردیم داخل قابلمه با هم حرارت می دهیم.

5 – باید به محلول فرصت دهید تا به مدت 15 دقیقه بجوشد و پس از آن رنگ شما آماده است.

آموزش ساخت رنگ خوراکی برای اسلایم

شما می توانید به سه روش برای اسلایم خود رنگ پودری یا قطره ای تهیه کنید.

روش اول

شما به یک آبرنگ بدون استفاده نیاز دارید تا یکی از رنگ های آن را انتخاب کنید، سپس رنگ مورد نظر را خورد کنید و درون یک ظرف یا پلاستیک کوچک بریزید و در آخر رنگ پودری شما حاضر است.

روش دوم

آموزش ساخت رنگ خوراکی برای اسلایم
آموزش ساخت رنگ خوراکی برای اسلایم

یک رنگ از گواش های خود را انتخاب کنید و بسته به غلظت رنگ مورد نظر خودتان، گواش را با آب مخلوط کنید و در نهایت رنگ قطره ای شما آماده است.

روش سوم

در روش اول با استفاده از آبرنگ، پودر رنگی درست کردیم، حال اگر پودر رنگی را با آب مخلوط کنید، رنگ قطره ای شما به دست می آید.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *