مشاغل ایرانی
مشاغل ایرانی
آموزش حکاکی روی شیشه

آموزش حکاکی روی شیشه

آموزش حکاکی روی شیشه یکی از زیبا ترین هنر های تلفیقی ایران است که از دیر باز تا به امروز طرفداران زیادی داشته است؛ شاید از خود بپرسید که چرا کلمه تلفیقی را بکار بردم ؟ به دلیل این که این هنر ترکیبی از آینه کاری و حکاکی است.

حکاکی که به اجرای نقش بر روی سنگ، فلز، چوب و …. گفته می شود که کار را از حالت ساده و بی روح بیرون بیاورد و به عنوان تزئین برای کار باشد و آینه کاری هم که از قدیم بوده و کاری بسیار حساس  و ظریف و دقت بالایی را می طلبد.

خمیر حکاکی روی شیشه

یکی از روش های ساده در حکاکی روی شیشه است که برای کسانی که مبتدی هستند بسیار کاربرد دارد.

خمیر حکاکی روی شیشه
خمیر حکاکی روی شیشه

1. انتخاب طرح

شما باید طرح مورد نظر خود را روی با استفاده از شابلون یا هر چیز دیگر روی بر چسب شب رنگ یا هر برچسب دیگر در بیاورید؛ بسته به اینکه  طرح شما ساده یا پیچیده باشد طبیعتا کار شما هم سخت یا آسان خواهد بود.

2. آماده سازی شیشه

در این قسمت باید شیشه خود را از هر گونه آلودگی پاک کنید و طرح را روی آن بچسبانید و دقت داشته باشید که هیچ گونه هوا یا برآمدی نباید روی طرح شما بیفتد، پس بعد از انتقال طرح با یک پارچه یک بار دیگر روی طرح بکشید تا مطمئن شوید که درست چسبیده است.

3. ریختن کرم روی طرح

در این  قسمت یک بار دیگر مواد را هم بزنید تا از حالت ته نشین خارج بشوند، سپس با استفاده از قلم یا چوب بستنی آن را روی طرح خود بریزید و به آن کمی مهلت دهید تا صفت شود؛ اگر طرح شما به گونه است که که قسمت های بسیار کوچک و ظریفی را دارا است باید دقت کنید که تمام روزنه ها پر شود.

4. پاکسازی کرم

بعد از گذشت 5 دقیقه مواد را از روی طرح خود پاک کنید و شیشه را بشوئید و مشاهده خواهید کرد که طرح شما حالت مواد را به خود گرفته و شما به همین آسانی توانستید حکاکی روی شیشه را انجام دهید.

حکاکی روی شیشه با اسید

برخی از مواد شیمیایی از جمله اسیدها، یک خاصیت خورندگی را دارند که  می توانند برای حکاکی بر روی انواع سطح های  شیشه ای، سنگی و فلزی و غیره مورد استفاده قرار بگیرند؛ یکی از  بهترین اسید هایی که مخصوص حکاکی بر روی شیشه مورد استفاده می باشد؛  هیدروفلوئوریک استهیدروفلوئوریک اسید است، این اسید تنها ماده ای می باشد  که این توانایی را دارد که به SiO2 بدون شکل ، شیشه و کوارتز با سرعت بسیار زیادی اثر بگذارد ( حکاکی کند ).

البته HF تنها اسیدی که می توان از آن استفاده کرد نیست اما در غلظت های بالا سمی می باشد به طوری که اثرات قابل توجهی شامل تخریب بافت را در پی دارد و سبب نکروز شدن بافت و اندام ها می شود.

حکاکی لیزری روی آینه

امروزه با ورود تجهیزات لیزری به دلیل کارهایی که با کیفیت و دقت بالایی انجام می دهند، بسیاری از کارها در گذشته با دست انجام می شد و ممکن است کیفیت کاملی نداشته باشد و به دلیل کیفیت بالا توانستیم طرح هایی را به دست آوریم. ظرافت. اما امروز می توانید سخت ترین طرح ها را با بیشترین ظرافت به دستگاه بدهید و مطمئن باشید که بهترین کیفیت کار را ارائه می دهد. همین امر امروز در مورد حکاکی روی شیشه نیز صدق می کند. طرح را با لیوان مورد نظر به دستگاه تحویل می دهید، تنظیمات لازم را انجام می دهید و در نهایت لیوان را به صورت اچ دریافت می کنید.

دستگاه حکاکی روی شیشه

این دستگاه شامل مته حکاکی روی شیشه و قلم حکاکی روی آینه می شود که شما هنگام کار با این دستگاه بسته به اینکه طرح شما چقدر ظریف یا درشت باشد باید از مته ها در سایز های مختلف استفاده کنید تا بتوانبد شکل مورد نظر خود را به بهترین و تمیز ترین حالت ممکن در بیاورید.

دستگاه حکاکی روی شیشه
دستگاه حکاکی روی شیشه

قیمت قلم حکاکی روی شیشه

این مورد را نمی توان به طور قطع تعیین کرد زیرا به بسیاری از عوامل همانند جنس، کیفیت، اندازه و بسیاری از موارد دیگر بستگی دارد علاوه بر آن با بالا و پایین رفتن قیمت مته و قلم طبیعتا قیمت دستگاه نیز تغییر می کند؛ پس بهترین گزینه جستجو کردن در سایت های اینترنتی خرید و فروش یا پرس و جو از مغازه ها می باشد.

آموزش حکاکی با فرز انگشتی روی سنگ

حکاکی روز سنگ پیشینه ای بسیار قدیمی دارد که روی سنگ های مختلف با جنس های متفاوت انجام میگیرد همانند سنگ عقیق یا سنگ نما.

این گونه حکاکی ها هم دستگاه مربوط به خود را با مته های مختلف دارند و مراحل انجام آن تا حدودی شبیه به حکاکی روی شیشه است اما اصولا این سبک از حکاکی بسیار بیشتر، ظرافت و دقت بالا را می طلبد.

چرا؟ شما یک سنگ عقیق را تصور کنید که قرار است بر روی یک انگشتر قرار بگیرد؛ در درجه اول به دلیل کوچک بودن ابعاد کار باید دقت شما بالا باشد؛ دوم این که این سنگ گران بها است پس نمی توانید کوچک ترین اشتباه را انجام دهید که کار خراب شود چون خسارت زیادی را در پی دارد.

پس به تمامی دلایلی که در بالا گفته شد در حکاکی روی سنگ به خصوص سنگ های قیمتی جای اشتباه یا بی دقتی نیست و شما هنگام کار باید تمام حواس و تمرکز خود را روی انجام کار به بهترین شکل قرار دهید.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *