نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
آموزش نقاشی روی شیشه

آموزش نقاشی روی شیشه

آموزش نقاشی روی شیشه یکی از ساده ترین و زیبا ترین هنر های دستی است که هر کسی بدون محدودیت سنی میتواند آن را انجام دهد؛ این شاخه از هنر میتواند منبع درآمد خوبی بخصوص برای کسانی باشد که می خواهند در خانه فعالیت خود را انجام  دهند زیرا وسایل مورد نیاز آن به راحتی در دسترس است و مکان خاصی همانند کارگاه را برای شروع کار نیاز ندارید.

نقاشی روی شیشه چه نام دارد

نقاشی روی شیشه یا ویترای به هنری گفته می شودکه شما با استفاده از رنگ های ویترا روی شیشه طراحی و رنگ آمیزی انجام می دهید تا آن را زیبا تر کنید، شما میتوانید از هر شیشه ای که در دسترس خود دارید استفاده کنید البته توصیه می شود که از شیشه صاف تا حد ممکن استفاده کنید اما باز هم شما میتوانید از شیشه مربا، یک آینه و … استفاده کنید.

کلیپ آموزش نقاشی روی شیشه

با توجه به این که این هنر را می توان به آسانی یاد گرفت شما می توانید از فیلم آموزش نقاشی روی شیشه یا کانال آموزش ویترای روی شیشه استفاده کنید و آن را یاد بگیرید؛ البته اگر امکان و دسترسی کافی را برای آموزش حضوری دارید سعی کنید در درجه اول از آموزش حضوری بهره ببرید.

آموزش تکنیکهای ویترای

آموزش تکنیکهای ویترای
آموزش تکنیکهای ویترای

اول نکته ای که در  این قسمت باید به آن اشاره کرد این است، اصولا تکنیک های خاص را کسانی که تجربه طولانی در این کار دارند می توانند به ما آموزش دهند، اما اگر شما مراحل انجام کار را هم به خوبی یاد بگیرید میتوانید یک اثر هنری عالی را خلق کنید.

ابزار و وسایل مورد نیاز

رنگ ویترای

خمیر دور گیری

قلم مو

شیشه

تینر

حلال ویترای

سوزن

طرح خام ویترای

1- سطح شیشه را تمیز کنید

برای شروع کار باید مطمئن باشید که سطح شیشه شما کاملا تمیز است و هیچ گونه لک یا آلودگی روی سطح آن نیست، اگر از شیشه استفاده می کنید که کاغذ  روی آن است و جدا نمی شود ظرف را درون  آب گرم قرار دهید تا کاغذ آن جدا شود سپس چسب های باقی مانده از روی شیشه را با یک دستمال پارچه ای پاک کنید.

2- الگوی کار را آماده کنید

برای انتخاب طرح دستتان باز است و هیچ محدودیتی ندارید اما اگر مبتدی هستید پیشنهاد می شود از یک طرح ساده برای شروع کار استفاده کنید، طرح خود را پیرینت بگیرید یا روی یک کاغذ بکشید.

اگر از شیشه مسطح استفاده می کنید طرح را زیر شیشه بچسبانید.

اگر ظرف استفاده می کنید طرح را دورن ظرف بگذارید و آن را چسب کاغدی فیکس کنید.

3- دور گیری طرح را انجام دهید

برای دور گیری از خمیر مخصوص استفاده می شود برای شروع کار بهتر است از رنگ های مشکی یا طلایی استفاده کنید؛ دقت کنید هنگام استفاده خمیر را نه خیلی زیاد نه خیلی کم فشار دهید، سعی کنید فشاری متوسط را وارد کنید تا خمیر کل کار یک دست شود.

دور گیری یکی از حساس ترین و مهم ترین مراحل کار است زیرا پایه طرح شما در این بخش مشخص می شود حال تصور کنید قسمتی از کار خراب شود؛ پاک کردن آن سخت است و ممکن است باقی مانده خمیر از بین نرود.

پس سعی کنید این کار را با دقت و آرامش زیاد انجام دهید.

4- طرح را رنگ کنید

بعد از خشک شدن خمیر دور گیری نوبت به رنگ گردن کار می رسد؛ برای این کار پالت را بردارید و رنگ های مورد نظر را در آن بریزید و اگر هم رنگ شما نیاز به رقیق شدن دارد از تینر متناسب با رنگ خود استفاده کنید، برای رنگ کردن حتما باید از قلموی سر گرد نرم استفاده کنید زیرا رنگ را بهتر به خود جذب می کند و رنگ را آسان تر انتقال می دهد.

باید رنگ را صورت ضربه ای و به آرامی رو کار منتقل کنید و به هیج وجه قلمو را روی کار نکشید زیرا هدف ما قرار دادن رنگ روی سطح می باشد.

این نکته مهم را فراموش نکنید که اگر ظرف کار شما دورانی است باید به صورت تیکه ای کار کنید یعنی هر دفعه قسمتی از کار را روی حالت افقی قرار داده آن را رنگ کنید و بگذارید خشک شود و بعد به سراغ قسمت بعدی بروید.

شاید از خود بپرسید دلیل این کار چیست؟ در کار روی این گونه طرف ها احتمال ریختن رنگ روی قسمت های دیگر کار هست پس باید از آن جلوگیری کنیم.

5- پروسه خشک شدن را تسریع کنید

اصولا بعد از گذشت یک ساعت رنگ به صورت سطحی و بعد از گذشت هشت ساعت به طور کامل خشک می شود، دقت کنید هنگام این کار شیشه را در مکانی قرار دهید که گرد و غبار نباشد، بعلاوه برای اینکه کار سریع تر خشک بشود می توانید از سشوار نیز استفاده کنید.

آموزش نقاشی روی شیشه پنجره

این آموزش هیچ تفاوتی در انجام مراحل با اموزش قبلی ندارد فقط باید در نظر داشته باشید که باید طرح را بزرگ بکشید و رنگ کنید، پس دقت و صبر و حوصله زیادی را می خواهد؛ از طرف دیگر پنجره ای که روی آن کار می کنید ممکن است بر آمدگی هایی را دارا باشد پس شما باید طرح را به گونه روی شیشه منتقل کنید که زمانی که به آن نگاه می کنیم فاصله ای را در هیچ مجای طرح احساس نکنیم.

آموزش نقاشی روی شیشه پنجره
آموزش نقاشی روی شیشه پنجره

نقاشی روی شیشه با رنگ روغن

اگر با دیدن آموزش های بالا احساس کردید که نمی توانید کار خود را با رنگ ویترای درست اتجام دهید هیچ اشکالی ندارد شما می توانید از رنگ روغن استفاده کنید اما در این نوع کار ما دیگر از خمیر دورگیری استفاده نمی کنیم و شما باید با دقت و مهارت خود طرح را روی شیشه پیاده کنید.

مراحل انجام کار هم تمام یکی است و فقط قسمت دورگیری را از کار خود حذف کنید.

آموزش نقاشی روی شیشه با اکریلیک

اگر می خواهید در کار خود از اکریلیک به جای ویترای استفاده کنید و رنگ آن ثابت و قابل شستشو باشد; رنگ خود را با چسب شیشه متوسط ​​مخلوط کنید و سپس به جای قلم مو از ابر استفاده کنید و رنگ را به صورت ضربه ای روی اثر هنری انتقال دهید. در نهایت، می توانید از اسپری ثابت کننده در سراسر کار خود استفاده کنید تا کار خود را ثابت نگه دارید. حتی می توانید یک قدم جلوتر بروید و فضا را برای خلاقیت فرزندتان آماده کنید و اجازه دهید نقاشی کند، در کنارش باشد و او را راهنمایی کند.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *