نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
معرق کاری روی مس چیست؟

معرق کاری روی مس چیست؟

معرق به معنی رگه است و با کنار هم چیدن چوب یا شیشه معرق ساخته می‌شود و همان طور که می دانید با کنار هم قرار دادن ورقه های مس معرق مسی ساخته می شود.
معرق مسی بی شباهت به معرق چوبی نیست با این تفاوت که عنصر اصلی آن به جای چوب مس است.
هنرمند می تواند با استفاده از ورقه های مسی آثاری جدید و نو خلق کند که امروزه دارای طرفداران بسیار زیادی است. اما یکی از معایب استفاده از مس این است که مس در مجاورت با اکسیژن تیره می شود ، اما با استفاده از ورق مس با پوشش نانو مانع اکسید شدن و تیره شد ورقه های مسی می‌شود.
همانطور که گفتیم معرق های مسی فرق چندانی با معرق های چوبی ندارد، در معرق های مسی ورقه های مس به کمک اره مویی برش می خورد و سپس این برش‌ها را طبق طرح کنار هم می چسبانند و این گونه اثری زیبا و شگفت انگیز خلق می‌کنند.

معرق کاری
معرق کاری

از چه نوع مسی در معرق کاری مسی استفاده میشود؟

در معرق کاری مس از ورقه های مسی که در تولیدات بردهای الکترونیکی کار می رود استفاده می شود. این تخته های مسی شامل لایه های نازک از مس است، که روی فیبر پلاستیکی پرس می شود، می توان ورقه های نازک مسی را خرید روی تخته سلا یا زمینه پرس گرم نمود.

چگونه معرق کاری مسی بسازیم؟

  •  برش ورقه های مسی اندازه دل خواه : ابتدا باید ورقه های مسی را با کمک به اندازه دلخواه برش بزنیم و با سنباده پرداخت کنیم تا سطحی صاف و یکنواخت ایجاد شود این عمل باعث می شود که از اکسید و تیره شدن مس نیز جلوگیری شود.
  • طرح روی ورقه مسی: برای انتقال طرح ورقه مسی باید اول سطح ورقه را با چسب کاغذ پوشش داد، سپس پشت چسب ها را با چسب صنعتی دهیم و بعد آن طرح با دقت به صورتی که زیر آن حباب ایجاد نشود می‌چسبانیم.
  • برش طرح در معرق مس : طریقه برش مس شبیه برش چوب در معرق چوبی می باشد، با تیغ اره ۲ و دقت فراوان باید ورق ها را برش بزنیم به صورتی که لبه صاف و یک دستی داشته باشد، بعد از پایان برش لبه های برش را سمباده بزنید تا کاملاً صاف شود و در آخر چسب را از روی آن جدا می کنند و بلافاصله روی مس را با اسپری کیلر بزنید، تا از اکسید شدن مس جلوگیری کنیم و بعد از خودش قطعات برش داده شده را با چسب چوب، یا چسب صنعتی به چسبانید.

نکته مهم این است که هنگام کار با مس باید خیلی با دقت عمل کنید زیرا عرق دست و یا چربی افزایش تیرگی و اکسید شدن ورقه های مس می‌شود.

چگونه معرق کاری مسی بسازیم
چگونه معرق کاری مسی بسازیم

عمل پتینه و تغییر رنگ در ورق مس چگونه است؟

در معرق کاری با مس جهت زیبایی بیشتر قطعات مسی پتینه مسی انجام میشود، قطعاتی که رنگ آبی فیروزه ای زیبا ای دارند با تکنیک پتینه به این زیبایی رنگی می آیند.
برای پتینه کردن باید غذای یک پیمانه آب تا ۵ پیمانه نشادر اضافه کنید، این محلول آماده شده را درون یک بطری اسپری بریزید و سپس بعد از آنکه چسب ها را از روی عکس های مسی جدا کردید می توانید این محلول را روی قطعات مس اسپری کنید.
شما باید به این نکته توجه داشته باشید ،که شاید با یک مرحله به رنگ مورد نظرتان نرسید و ممکن است نیاز شود که چندین بار عمل را تکرار کنید تا به آن رنگ فیروزه ای زیبای مد نظرتان برسید.

تابلو های معرق کاری مسی

بیشترین کاربرد معرق های مسی تولید تابلوهای معرق کاری است، که به چهار دسته از نظر طراحی تقسیم می گردند.

  1. معرق کم برجسته .
  2. معرق های نیمه برجسته.
  3.  معرق های کاملا برجسته.
  4. معرق قلمزنی بر روی مس.
تابلو های معرق کاری مسی
تابلو های معرق کاری مسی


اصفهان بزرگترین تولید آموزش تابلوهای مسی.

بزرگترین مرجع در طراحی و ساخت تابلوهای مسی و معرق شهر گنبد فیروزه اصفهان است، در این شهر با وجود بیش از ۳۰۰ کارگاه و بیش از ۸۰ کارگاه آموزشی و طراحی ساخت تابلوهای معرق بزرگترین مرکز تولید این آثار هنری به شمار می آید.
دلیل اینکه اصفهان بزرگترین مرکز ساخت تابلوهای معرق بر است این بود که، اصفهان یکی از شهرهای بزرگ تولید صنایع دستی است، مانند خاتم کاری که با ترکیب قاب های خاتم و معرق مسی هنر تلفیقی بسیار جذاب وزیبایی تولید می‌شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *