نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
نقاشی روی شیشه چیست

نقاشی روی شیشه چیست

نقاشی روی شیشه چیست؟ سال هاست که در سراسر دنیا از شیشه برای کار و حرفه های مختلف مانند ساخت در، پنجره ، گلدان، ظروف مختلف و بسیاری از موارد دیگر استفاده می شود؛ یکی از جنبه های بسیار مهم استفاده از شیشه به عنوان وسیله یا شی تزئینی است که در شاخه های متفاوتی مانند شیشه گری، حکاکی روی شیشه یا تراش روی شیشه و نقاشی روی شیشه تهیه و تولید می شود.

نقاشی روی شیشه چیست
نقاشی روی شیشه چیست

در رابطه با تاریخچه شیشه گری همانطور که در قسمت قبل گفته شد، به 2500 تا 3000 سال پیش باز می گردد اما این مورد درباره هنر حکاکی روی شیشه و یا نقاشی روی شیشه درست نیست؛ این دو شاخه از شیشه گری قدمتشان به 100 یا نهایتا 300 سال پیش باز می گردد.

ویترای چیست؟

ابتدا بیایید به این سوال پاسخ دهیم که نقاشی روی شیشه چیست؟ امروزه همه شما به چشم دیده اید که اشخاص و شرکت ها با استفاده از نقاشی روی شیشه پنچره، در، ظروف مانند گلدان ها و یا حتی لامپ ها زیبایی خاصی را به کار خود می بخشند؛ به نقاشی روی شیشه ویترای هم  گفته می شود زیرا رنگ هایی که در طراحی و تولید آن به کار می رود ویترای نام دارد.

این هنر بسیار آسان است و شما با تهیه ابزار و وسایل آن و کمی صبر، حوصله و دقت و با استفاده از آموزش نقاشی روی شیشه می توانید به راحتی خودتان این کار را در خانه انجام دهید.

ویترای چیست
ویترای چیست

خرید لوازم نقاشی روی شیشه

قبل از شروع به انجام هر کاری باید ابزار و وسایل مورد نیاز آن کار را تهیه کنیم تا مراحل کار و آموزش را به خوبی طی کنیم.

وسایل نقاشی روی شیشه

رنگ ویترای

در بازار شما رنگ های مخصوص ویترای را در دو دسته بندی پیدا می کنید: یکی بر پایه ی آب و دیگری بر پایه تینر؛ منظور از پایه یعنی حلال این رنگ ها، این مواد هستند؛ رنگ هایی که بر پایه آب می باشند بعد از استفاده در کار باید حرارت ببینند و به همین دلیل کارایی زیادی ندارند و در بازار زیاد به چشم نمی خورند اما رنگ هایی که بر پایه تینر هستند بعد از اینکه بر روی کار استفاده شدند باید 24 ساعت به آنها مهلت داد تا خشک شوند.

خمیر دورگیر

این ماده دارای رنگ های متفاوتی است اما به شما توصیه می کنیم برای انجام کار خود از رنگ مشکی یا طلایی استفاده کنید.

پالت

برای اینکه مقدار رنگ مورد نیاز را استفاده کنید و اینگه شاید نیاز شود رنگ ها را با هم مخلوط کنید تا رنگ جدید برای کارتان بدست بیاید ( رنگ های ویترای دارای قابلیت ترنسپرنت هستند که به راحتی می توان آن ها را با یکدیگر ترکیب کرد ) به پالت نیاز دارید، برای اینکه پالت شما کثیف نشود می توانید از فویل استفاده کنید.

خرید لوازم نقاشی روی شیشه
خرید لوازم نقاشی روی شیشه

•  قلم مو سر گرد

آن را در سه سایز 0 / 4 / 8 تهیه کنید.

شیشه

می توانید از هر وسیله شیشه ای که می خواهید روی آن کار کنید استفاده کنید.

تینر

به منظور شستن قلمو ها استفاده می شود.

حلال ویترای

برای رقیق کردن رنگ استفاده می شود و باید  دقت کنید که مارک تینر شما با رنگ یکی باشد.

طرح خام ویترای

در رابطه با این موضوع شما اختیار تان دارید و می توانید هر طرحی را که دوست دارید امتحان کنید اما برای شروع کار بهتر است طرح نقاشی روی شیشه ساده را استفاده نمائید.

نقاشی روی شیشه پنجره

برای آموزش کار با ویترای بیایید کار با پنجره را امتحان کنید، در ابتدای کار باید شیشه را به طور کامل از هرگونه آلودگی پاک کنید سپس نوبت به پیاده سازی طرح خود روی شیشه می رسد، برای انجام این کار می توانید طرح خود را به پشت شیشه بچسبانید و یا با استفاده از کاغذ کاربن آن را روی شیشه بکشید.

نقاشی روی شیشه پنجره
نقاشی روی شیشه پنجره

بعد از آن با استفاده خمیر دورگیری، خط های طرح خود را رسم کنید؛ به از اینکه طرح شما با استفاده از خمیر دور گیری مشخص شد نوبت به رنگ آمیزی کار می رسد؛ برای رنگ آمیزی پنجره چون که ابعاد بزرگی دارد، نیاز به قلمو های سایز بزرگ تر دارید اما این به این معنی نیست که دیگر قلمو ها غیر قابل استفاده اند، برعکس برای انجام ظریف کاری ها نیاز می شوند.

بعد از اینکه رنگ آمیزی را انجام دادید باید به رنگ 24 ساعت فرصت دهید تا کامل خشک شود و بعد از آن هم نقاشی روی شیشه شما آماده است.

نقاشی روی شیشه با رنگ روغن

برای نقاشی بر روی شیشه با زنگ روغن باید همان مراحل کار با رنگ ویترای را طی کنید اما اینجا دیگر نیاز به خمیر دور گیری نیست و شما باید بعد از انتقال طرح به سراغ رنگ آمیزی بروید؛ هنگام رنگ کردن دقت داشته باشید، به دلیل عدم وجود خط دور گیری، رنگ ها از خط طرح بیرون نزند؛ در آخر بعد از رنگ آمیزی صبر کنید تا رنگ خشک شود و اکنون کار شما آماده است.

نقاشی روی شیشه با رنگ روغن
نقاشی روی شیشه با رنگ روغن

نقاشی روی شیشه با غلط گیر

اگر شما به هر دلیلی نمی توانید با روش های بالا نقاشی روی شیشه را انجام دهید می توانید این کار را با یک غلط گیر ساده و با روش نطقه ای انجام دهید، تمام مراحل با روش های قبلی یکسان است اما این قسمت خمیر دور گیری و زنگ آمیزی را ندارد؛ بعد از اینکه طرح را انتقال دادید باید طرح را با استفاده نقطه گذاری با غلط گیر بکشید.

نقاشی روی شیشه با گواش

اگر شما می خواهید نقاشی روی شیشه را با گواش امتحان کنید بهتر است بجای استفاده از شیشه از آینه استفاده کنید زیرا بافت گواش و بافت رنگ ویترای، با یکدیگر متفاوت است؛به همین منظور اگر می خواهید کار شما با استفاده از گواش به بهترین شکل ممکن در بیاید از آینه استفاده کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *