مشاغل ایرانی
مشاغل ایرانی
آموزش معرق کاری مبتدی

آموزش معرق کاری مبتدی _ آموزش مرحله به مرحله برای مبتدی ها

آموزش معرق کاری مبتدی یا همان معرق کاری ساده متناسب برای افرادی است که به دنبال راه اندازی کاری آسان هستند که در عین حال بتوانند از آن کسب در آمد خوبی را هم داشته باشند؛ در این آموزش ما نکات و موارد اولیه را به شما یاد می دهیم.

معرق کاری چوب

معرق کاری به صورت های مختلفی انجام میگیرد.

انواع معرق کاری

معرق کاری فلز

معرق کاری چوب

معرق کاری کاشی

معرق کاری پارچه

در این آموزش ما به سراغ معرق کاری چوب می رویم.

آموزش معرق کاری فنی حرفه ای

یکی از ارزان ترین روش های یادگیری معرق مراجعه به کلاس های فنی حرفه ای است که شامل یک دوره 70 روزه می باشد.

در طول این دوره هنرجو با ایمنی، متریال، ابزار ها و انواع چوب های مورد استفاده در این کار آشنا می شود؛ این سری از آموزش ها کیفیت نسبتا خوب و قیمت ارزانی دارند و هنرجو مهارت درجه دو این کار را کسب می کند.

آموزش معرق کاری فنی حرفه ای
آموزش معرق کاری فنی حرفه ای

البته نباید این موضوع را فراموش کنیم که با شرکت در اینگونه دوره ها ابزار کافی را در دسترس هنرجو قرار می دهند اما امکان خطا باید پایین باشد چون شما مواد و ابزار زیادی را در اختیار ندارید اما اگر خودتان این موارد را تهیه و شروع به یاد گیری کنید امکان آزمون و خطای بیشتری را هم خواهید داشت.

مراحل آموزش معرق کاری

1. انتخاب طرح یا نقشه

برای انتخاب طرح خود هیچ محدودیتی ندارید و بسته به توانایی و خلاقیت خودتان نقشه را در اندازه انتخابی خود برای معرق بکشید.

بعنوان مثال میتوانید از طرح رئال، گل و مرغ، اسلیمی و … هر طرح دلخواه دیگر استفاده کنید.

2.چسباندن نقشه روی تخته

در مرحله بعدی شما نیاز دارید که طرح را روی یک تخته سفید سه لایه بچسبانید؛ برای این کار ابتدا چسب را روی تخته بریزید و با کاردک آن را روی کل سطح پخش کنید.

سپس طرح را از گوشه تخته به صورت عرضی  شروع به چسباندن کنید و هم زمان یک خط کش فلزی را روی آن بکشید تا هوایی زیر آن نماند و درست به تخته بچسبد.

حال برای اینکه مطمئن شوید که هیچ هوایی زیر طرح نیست و زیر طرح صاف است، یک روزنامه را روی طرح بگذارید و  پارچه را یک بار دیگر به طور کامل روی سطح تخته بکشید.

3.انتخاب کردن زیر کار

اصولا سه نوع زیر کار استفاده می شود:

تخته چند لا

نئوپان

کلاف

مراحل آموزش معرق کاری
مراحل آموزش معرق کاری

4. تقسیم کردن مدل

در این قسمت باید طرح را به تکه های کوچک خرد کنید و این تکه ها را روی زیر کار با میخ محکم کنید و یکی از قطعات را انتخاب کنید و شروع به برش اطراف طرح کنید تا الگو ها آماده شوند.

نکته(آموزش تابلو معرق چوب)

چوب های رنگی مورد نظر را انتخاب کنید، اگر تابلوی زمینه چوب است، اول زمینه را روی چوب مورد نظر با چسب چوب متصل میکنید و بعد شروع به برش زدن میکنید.

بعد از بریدن چوب زمینه  مدل را با کاتر یا چوب رنگی جدا می کنید و جایگزین مدل قرار می دهید، به این شکل برای اجزای دیگر کار هم،همین روش را تکرار می کنید و  این کار تنها در رنگ و نقش و نوع چوب تفاوت دارد در غیر این صورت از نظر نحوه کار تمام قسمت ها یکسان هستند.

در واقع این قسمت مرحله ی ایجاد قسمت های طرح اصلی می باشد.

5. پرس کردن

دو نوع پرس برای این کار انجام وجود دارد:

پرس سرد

چسب چوب را با پودر رنگی مورد نظرتان که به رنگ چوبها نزدیک است مخلوط کنید و  چسب را بر سطح زیر کار با کاردک یا قلم مو پخش می کنید و طرح مورد نظر را روی آن قرار می دهید.

سپس روی طرح، نایلون و بعد پارچه یا پتو قرار میدهید؛ علت استفاده  این می باشد که چوب هایی که در معرق استفاده می کنیم ضخامت آن ها یکی نیست، پس پتو یا پارچه سطح تابلو را یکسان میکند.

روی پتو یک چند لایی به مقداری که تابلو معرق شده می گذارید و بعد از آن قید را ( چوب ) رو و زیر تابلو قرار می دهید؛ بعد از آن دو پیچ را دستی به دو بخش قید می بندید و محکم می کنید.

پرس گرم

برای این پرس از دستگاه استفاده می کنیم که دما و فشار باعث پرس می شوند.

پرس کردن
پرس کردن

6. دوربری کناره های تابلو

بعد از  پرس کردن کار، دور  کار را رنده می کنید و آن را به طور کامل صیقل می کنید .

7. پرداخت تابلو

بعد از دوربری کنار تابلو، نوبت پرداخت و کار رنگ می شود.

ابزار مورد نیاز معرق خانگی

»میز

طول و عرض میز باید تابعی از محیط مورد استفاده شما باشد ولی برای شروع یک میز ۱۰۰*۱۲۰ سانتی متر کفایت می کند؛ دقت کنید که سطح میز تنها فضای برش  نیست و اصولا تابلو یا پروژه در حال اجرا هم روی آن قرار می گیرد؛ مهم‌ترین نکته‌ی  در مورد میز، ارتفاع استاندارد آن می باشد. ارتفاع روی میز تا کف باید حدود ۸۰ سانتیمتر باشد. بهتر است میز فلزی باشد، بعلاوه کمی سنگین و دارای کشو باشد.

»سه پایه

سه پایه همراه میز مورد استفاده شما قرار می گیرد، تنها نکته‌ی قابل توجه در این مورد، ارتفاع مناسب سه پایه یا صندلی با فیزیک بدنی شما می باشد؛ ارتفاع را طوری تنظیم کنید که کاملاً مسلط به قطعه در حین برش باشید؛ فیزیک شما و استایل نشستن در زمان کار کردن بسیار مهم است.

ابزار مورد نیاز معرق خانگی
ابزار مورد نیاز معرق خانگی

»کمان اره

اولین ابزاری که  با آن سر و کار خواهید داشت  اره مویی است، یک اره مناسب می تواند به شما کمک کند که کار خود را به زیبایی و تمیزی هر چه تمام در بیاورید؛ پس باید به جنس و نوع اره خود دقت کنید و با اره ای کار کنید که احساس راحتی می کنید و بر روی کار تسلط بیشتری دارید.

»تیغه اره مویی

از جمله موارد مصرفی در هنر معرق‌کاری چوب، تیغه های آن می باشد؛ احتمالا پیشرفته‌ترین قطعه مورد استفاده هنرجو ها هم این قطعه خاص و ظریف است؛ تیغه از لحاظ شکل ظاهری (پین دار، غیر پین دار و…) و ترتیب و شکل قرار گرفتن دندانه ها ( اسپیرال، پا ملخی، آهن بر و… ) و اندازه یا همان نمره تیغه ( صفر یک، صفر دو و… )  دسته بندی می شود.

چوب مناسب معرق کاری

ابزار اصلی مورد استفاده در معرق، چوب می باشد. چوب‌هایی که  برای زیر کار و چسباندن طرح  پازل کردن و چوب‌هایی که برای اثری که در حال درست کردن آن هستیم؛ دو مورد اول نامبرده شده اصولا چوب های صنعتی و فراوری شده همانند انواع سه و چند لایی و پلای وود هستند، در معرق ایرانی از بیش از ۷۰ گونه چوب استفاده می شود.

وسایل معرق کاری دیجی کالا

اگر می خواهید معرق کاری را شروع کنید بهتر است که ابزار و وسایل آن را به صورت حضوری تهیه کنید اما اگر به هر دلیلی امکان مراجعه حضوری را ندارید، می توانید از فروشگاه اینترتی دیجی کالا ابزار مورد نیاز خود را تهیه کنید؛ با یک جستجوی ساده می توانید انواع قیمت ها و مدل ها را بیابید و هر کدام که نیاز شما است را خریداری نمائید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *