نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
معرق کاری چیست؟

معرق کاری چیست؟

معرق کاری در لغت به معنی وصله تکه و رگه می باشد .
معرق کاری نوعی هنری است که با کنار هم قرار دادن تکه‌های چوب، فلز کاشی و حتی پارچه می‌توان به زیبایی شکلهای متفاوت و خارق العاده ای خلق کرد.
معرق کاری ایجاد طرح و نقش با استفاده از خردهای ریز بر روی سطح بوم یا کار است که جزئیاتی از صنایع دستی تزئینی محسوب می‌شود ، معرق کاری از زمان گذشته تا به امروز رواج داشته است و امروزه برای تزیین سطح میز بوف کتابخانه لوازم چوبی از نقش های اسلیمی منبت کاری استفاده می شود.

معرق کاری
معرق کاری

معرق کاری بیشتر بر روی چه سطوحی انجام شود؟

هنر معرق و منبت کاری بر روی سنگ وفلز ، چرم و حتی شیشه نیز انجام می گیرد.
اما متریال اصلی پرکاربرد که منبت ، معرق بر روی چوب می باشد و دلیل اینکه صنایع چوبی بسیار فراگیرتر از دیگر صنایع می باشد، این است که از گذشته تا به امروز در دسترس ترین ماده طبیعی است که، انسان ها به راحتی می‌توانند آن را از دل طبیعت استخراج کند و همچنین چوب نسبت به سنگ و فلزات نرم تر است و در برابر شکل پذیری انعطاف بیشتری را دارد و با سهولت آسانتری میتوان بر روی چوب کارکرد و این دلیلی شده است که، صنایع دستی معرق بیشتر از آنکه بر روی اجسام دیگر کاربرد داشته باشد، بر روی چوب سیر تکامل خود را پیموده است.

چوب مناسب برای معرق کاری چیست؟

چوبی که برای معرق سازی و کاری مورد استفاده قرار می گیرد بهتر است دارای بافت متراکم و داری استحکام بالا باشد ، چوبی که دارای رگه ها و گره های مختلفی بر روی سطح خود هستند برای کار معرق کاری مناسب نیستند.
پرکاربردترین چوب هایی که برای معرق کاری استفاده می شود چوب سنجد ، عناب ، نارنج ، گردو ، شمشاد ، اقاقیا ، توت ، چنار ، زبان گنجشک ، توسکا ، آزاد، آبنوس می باشد، این چوب ها علاوه بر اینکه بافت متراکم برای معرق کاری دارند ، دارای تنوع رنگی و بافت مختلفی نیز میباشند این باعث شده است که به طرح های معرق کاری ریه زیبا و متنوعی ببخشند.

چوب مناسب برای معرق کاری چیست
چوب مناسب برای معرق کاری چیست

چه زمینه ای برای معرق کاری مناسب است؟

معرق کاری با چیدمان هتل ریز کنار یکدیگر ساخته می شود، اما این تکه ها ی کوچک نمی‌تواند به تنهایی دارای استحکام لازم باشد، از این رو باید آنها را بر روی یک سطح قرار دهند،‍ به سطحی که معرق روی آن پیاده می شود زمینه می گویند.

متداول ترین زمینه‌های معرق:

 • معرق کاری بر روی چوب.
 • معرق کاری بر روی زمینه پلی استر.

معرق کاری در هر زمینه ای که کار می‌شود می‌تواند به صورت تزیینی و یا کاربردی بکار گرفته شود، اما چیزی که می‌تواند ارزش معرق کاری را بیشتر کند تکه های چوب به کار رفته در آن است که باید داری ضخامت بین ۲ الی ۳ میلی متر باشد و در این کار باید از چوب های سالم و بدون ترک خوردگی و یا پوسیدگی استفاده شود، کاملاً مشخص است که هرچه چوب خشک تر باشد ، برای معرق کاری مناسب‌تر می باشد و در آینده ترک برنمی‌دارد.

مراحل معرق کاری چیست؟

 1. تهیه طرح معرق کاری: قبل از معرق کاری باید طرح مورد نظر را انتخاب نموده طرح ها می توانند بصورت گل و بلبل اسلیمی و خط و…باشد.
 2. طرز تهیه الگو: بعد از انتخاب طرح باید آن را روی سه لایه چسبانده این کار را چسب قوی انجام می دهند.
 3. طرز خرد کردن الگو: بعد از تهیه الگو آن را به قطعات کوچکی با کمک کمان اره برش می دهند.
 4. چسباندن قطعات معرق کاری شده بر روی کار: قطعات برش خورده را جای درست خود چسباند بوسیله چسب چوب انجام می گیرد و برای پرس کردن نیز می‌توان از پرس دستی استفاده کرد.
 5. دور بری کناره های تابلو : بعد پرس شدن ، اگر تابلو دارای اضلاع ناصافی باشد می توانید اضلاع ناصاف را به کمک گیره و گونیا رنده نماید .
 6. پرداخت معرق : یا کمک سمباده پرداخت انجام می گیرد تا طرح نقشی یکسان بگیرد و بعد از سمباده کشی براده های چوب را با کمک لیسه جمع کرده و مجدد پرداخت می زنند و این کار آنقدر تکرار می شود که دست بر روی سطح معرق بلغزد.
 7. پلی استر یا کیلر : برای حفاظت و جلا بخشیدن به کار روی آن پلی استر یا کیلر می کشند.
 8. پرداخت نهایی : در آخر سطح کار را با کمک نمد جلا می دهند.
مراحل معرق کاری چیست
مراحل معرق کاری چیست

کارگاه خانگی معرق کاری

هنر های چوبی به دلیل این که برگرفته از طبیعت است مورد توجه بسیاری از هنردوستان و هنرجویان و هنرمندان قرار می گیرد، هنرمندانی که خواهان کار هستند می‌توانند: با کمترین فضا و کمترین هزینه ابزار یک کارگاه خانگی در منزل خود احداث کنند و در آنجا به خلق آثاری زیبا روی آورند و همچنین از فروش معرق کاری خود کسب درآمد کنند.

چگونه یک کارگاه خانگی معرق کاری راه اندازی کنیم؟

 1. ابتدا نیاز به آموزش معرق کاری دارید می‌توانید این نیاز را با کمک آموزش های فنی و حرفه ای رشته معرق سازی به دست آورید.
 2. برای اشتغال در رشته معرق سازی نیاز به ابزار آلات کار معرق سازی دارید این ابزار آلات بسیار سطحی بوده و در عین حال مهم ولی با کمترین سرمایه می توان آنها را تهیه کرد.
 3. تهیه ی چوب مناسب برای کار که توضیحاتی کلی درمورد چوب قبلا خوانده اید.
 4. فضای کار : معرق کاری نیاز به فضای وسیعی ندارد و حتی یک اتاق نه متری خانه را که دارای نو و تهویه مناسب است می توان به این کار اختصاص داد.
 5. برای کار در زمینه معرق کاری می توانید از وام مشاغل خانگی استفاده کنید .
 6. ودر آخر باید بدانید که چگونه صنایع دستی خود را بفروشید؟ که در این مورد آریا گالری برای شما راه کارهای فراوانی را بیان می دارد و همچنین می تواند کنار شما و همراه شما شود تا صفر تا صد مشاغل خانگی از جمله معرق کاری را باهم به پیمایید و راهی برای به درآمد رسیدن به شما نشان دهد.
چگونه یک کارگاه خانگی معرق کاری راه اندازی کنیم
چگونه یک کارگاه خانگی معرق کاری راه اندازی کنیم


آشنایی با ابزار معرق کاری

 • یک میز استاندارد کار
 • چهار پایه استاندارد
 • پیشکار معرق
 • کمان اره
 • تیغه های مناسب کمان اره مویی
 • چکش صد گرمی
 • انواع میخ سایه
 • انواع چسب (چسب چوب، چسب کالک، چسب صنعتی، چسب فوری)
 • چوب های مورد نیاز برای برش

در کنار موارد بالا قطعاً قفسه‌هایی برای نگهداری و دسته بندی چوب های مورد استفاده در معرق‌کاری، گیره‌هایی برای پرس کردن، سمباده های دستی و برقی، پولیشر، پمپ باد و پیستوله رنگ و … را هم نیاز خواهید داشت که بسیاری را می توانید در مراحل دیگر و در زمان توسعه کار خود تهیه کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *