نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
تزیین سفره شب یلدا ساده و سنتی

تزیین سفره شب یلدا ساده و سنتی

بدون تردید همه از یلدا شنیدیم. جشنی که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای مختلفی چه فارس زبان و چه ایرانی تبار آن را برگذار می کنند. در ایران نیز یلدا جایگاه ویژه ای برای ما ایرانی ها دارد.

صنایع دستی جهت تزئین سفره یلدا 

مراسم شب یلدا یکی از مراسم ملی تاریخی ایران است و این مراسم چه زیبا و رنگ و روی تاریخی و عرفانی می گیرد اگر از صنایع دستی دراین شب تاریخی ملی استفاده کنیم .

ازصنایعی بجامانده از ایران کهن ،صنایعی که هنرمندان ایران زمین از دیرباز می ساختن و به صورت میراثی برای هنرمندان امروز کشورم باقی گذارده اند و این صنایع دستی کمک می کند که، این مراسم ایرانی و باشکوه برگزار شود.

صنایع دستی جهت تزئین سفره یلدا
صنایع دستی جهت تزئین سفره یلدا


صنایعی که نه توسط دستگاه های امروزی بلکه به دستان زحمت کش هنرمندان و صنعت گران این مرز و بوم ساخته شده است که همین امر نیز به ارزش این صنایع افزوده است.
تا همین چند دهه پیش سفره یلدا را بر روی کرسی ها پهن می کردند. کرسی هایی که موجب گرما بخشی میان خانواده بود و مهر و محبت را میانشان در جریان می انداخت و در رابطه ها گرما و نزدیکی خاصی ایجاد می کرد .
کرسی هایی که اکنون جای خود را به میزهای امروزی داده است کرسی هایی که بدست مردمان همین مرز و بوم ساخته شده و در سالیان خیلی دور مورد استفاده قرار می گرفت .

از چه صنایع دستی در سفره شب یلدا می توان استفاده کرد؟

سفره های ترمه ویا جاجیم

شب یلدا سفره ای می چینند از عشق از جنس اشعار حافظ و به رنگ اسطوره های شاهنامه دراین شب سفره ای می چنیم که می تواند خود این سفره از جنس عشق و زحمت و هنر باشد ، از سازهای دست اسطوره سازان این مرز و بوم از دست هنرمندان بزرگ صنایع دستی ایران.
سفره های سنتی که دارای انواع مختلفی می باشند .

سفره های جاجیم

جاجیم که بدون پرز می باشد و این مزیت باعث شده که بسیار پر کاربرد باشد این سفره ها ی زیبا را بیشتر در غرب و شمال غرب کشور می‌بافند. این سفره ها دارای ترکیبی از رنگ‌های متنوع و مختلف است و نقوش لوزی داخل الوان به آن طرحی خاص می بخشد.

سفره های ترمه

یکی دیگر از رایج ترین سفره های سنتی که در یلدا استفاده می شود ترمه است.

سفره های ترمه
سفره های ترمه

ترمه پارچه لطیف و ظریفی است، که معمولا از پشم و ابریشم بافته می شود، اما از پشم سفید بیشتر استفاده می کنند ،زیرا که می توانند رنگ های مورد نظر را به راحتی در آن پیاده کنند.
این را نیز باید مد نظر قرار دهید که در بافت ترمه یکی از حساس‌ترین وظایف بافنده انتخاب رنگ و هماهنگی میان آنهاست. بر روی ترمه معمولا نقش‌های زیبایی مثل بته جقه در رنگ‌های مختلف بکار می‌برند . بافت این سفره زیبا در مناطق مرکزی ایران مانند اصفهان و به ویژه یزد رواج دارد.

ظروف مسی یا مینا کاری

از دیرباز ساخت ظروف از هنرهای مردم آریایی این کشور پرشکوه وتاریخی بوده است و همچنان نیز این هنر در کشور مازنده است در شب یلدا ظروف نیز بخش مهمی از تزئینات سفره را به عهده دارد.

در سفره شب یلدا خوردنی ها ی نمادینی قرار دارد ،که در ظروف شیک جای می گیرد و این ظروف به سفره جلوه می بخشد .

ظروف مسی یکی از صنایع دستی ایرانی هاست که می توان از آن در سفره های یلدای خود بهره جست و آجیل ها و خوردنی های گوناگونی مانند میوه ها، بویژه هندوانه را درون این ظروف می گذارند.
ظروف دیگری نیز که بسیار پرطرفدار و پرکاربرد است ظروف لعابی و سفالی ومینا کاری است.
این ظروف گزینه های مناسبی به عنوان ظروف سفره شب یلدا می باشد.
این ظروف موجب درخشندگی و هر چه زیبایی این شب می گردد و دارای نقوش زیبا و چشم نوازی هستند ،که نظر هر بیننده ای قطعا به این ظروف جلب می شود.


گلدان های مینا و یا فیروزه کوب یا خاتم

گلدان های صنایع دستی ایران که با طرح های افسانه وار و با گل های آراسته شده شادی و نشاط به سفره و ما هدیه می دهند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط