نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
آموزش سوزن دوزی روی پارچه

آموزش سوزن دوزی روی پارچه | آموزش سوزن دوزی در 5 مرحله

آموزش سوزن دوزی روی پارچه یکی از بهترین و آسان ترین روش های کسب درآمد است که شما می توانید آن را به راحتی یاد بگیرید و از آن در آمد زایی کنید.

ما به شما در این مقاله آموزش سوزن دوزی ساده یا همان آموزش سوزن دوزی مبتدی را یاد می دهیم تا بتوانید مانتو ها و لباس های ساده خود را به لباس هایی شیک و مجلسی تبدیل کنید.

شما با این مقاله حتی نیاز به آموزش سوزن دوزی روی شال را هم ندارید.

آموزش گام به گام سوزن دوزی

برای شروع کار کا به شما شماره دوزی را با یک طرح کوچک یاد می دهیم  تا زمانی که در این مورد تجربه کافی را کسب کردید به سراغ کار های بزرگ تر بروید.

آموزش گام به گام سوزن دوزی
آموزش گام به گام سوزن دوزی

ابزار مورد نیاز برای آموزش شماره دوزی:

 طرح

نخ شماره دوزی یا نخ دمسه

پارچه سفید آیدا ۱۴ کانت

 سوزن

قیچی

کارگاه گلدوزی

1- مرحله اول

برای شروع این کار شما نیاز به یک طرح دارید که یک سیب 3.5 در 3.5 سانتی متری کافی است؛ طرخ را خودتان میتوانید روی یک کاغذ شطرنجی بکشید.

هنگام تهیه ابزار ها باید دقت داشته باشید که قیچی مناسب نیز بسیار اهمیت دارد، زیرا تعداد کانت های پارچه جنس پارچه را مشخص میکند و اگر قیچی متناسب با پارچه و کار نباشد کل کار را از بین می برد.

کانت پارچه همان تعداد سوراخ های آن می باشد که هر چه بیشتر باشد بافت پارچه ریز تر در نتیجه نرم تر میشود.

طرح شماره دوزی:

نقطه شروع کار خود را باید روی نقشه مشخص کنید و از آن قسمت به انتهای طرح بروید، دقت داشته باشید که ابعاد روی نقشه با روی پارچه متفاوت است و باید اندازه آن را بسته به پارچه مورد استفاده حساب کنید.

هر یک از مربع های رنگی بر روی نقشه به معنای یک دوخت ضربدری است، که باید روی پارچه گلدوزی یا شماره دوزی شود؛ این نکته فراموش نشود که باید برای اطراف کار از هر سمت 10 خانه را به عنوان حاشیه در نظر بگیریم.

طرح شماره دوزی
طرح شماره دوزی

2- مرحله دوم

باید مرکز پارچه را مشخص کنید و کار را از آن قسمت شروع کنید؛ بدین منظور پارچه را چهار لایه کنید و مرکز را علامت گذاری کنید، حال زمانی که پارچه را باز میکنید نقطه شروع مشخص است.

3- مرحله سوم

در این مرحله پارچه را با استفاده از کارگاه گلدوزی محکم می کنیم تا آماده دوخت شویم، دقت کنید زمانی که می خواهید سوزن را نخ کنید نباید دو سر نخ یک اندازه باشد و نباید نخ را گره بزنید.

اینگونه هر زمان در دوخت اشتباه یا خرابکاری پیش آمد راحت آن را درست می کنیم و در آخرسر هم روش گره زدن را به شما می گوییم.

4- مرحله چهارم

از همان نقطه شروع نخ را بیرون می اوریم اما سه تا دو سانت آن را نگه می داریم تا در دوخت خانه بعدی از آن استفاده کنیم و نخ خانه بعدی را از آن عبور دهیم، اینگونه بدون گره زدن کار فیکس می شود.

مرحله چهارم
مرحله چهارم

5- مرحله آخر

طبق مدل دوخت که روی نقشه برای هر کدام از خانه ها مشخص کردیم با رنگ متناسب با آن تا آخر همه را می دوزیم و در آخر که کار پایان یافت، پارچه را از کارگاه گلدوزی جدا می کنیم.

آموزش سوزن دوزی بلوچی

یکی از قدیمی ترین رو دوزی ها در ایران است که قدمتی طولانی دارد و به آن بلوچی دوزی هم می گویند.

اگر شما آموزش سوزن دوزی بلوچی از پایه را یاد بگیرید می توانید سوزن دوزی بلوچی روی مانتو را نیز انجام دهید و در آمد زایی خوبی از آن داشته باشید زیرا تمام بلوچ های کشورمان معتقد هستند که باید از لباس های محلی خودشان در مراسم هایشان استفاده کنند.

در این قسمت توضیحات تکمیلی را درباره ی این نوع سوزن دوزی با برای شما ذکر می کنیم.

مواد

» نخ

از نخ ابریشم یا پنبه ای یا آکلیری استفاده میکنند. نخ های فرانسوی و پاکستانی مرغوب هم موجود هستند که بیشتر هنرمندان از آن استفاده می کنند.

» پارچه

برای راحتی در دوخت و دوز باید پارچه دو ویژگی را دارا باشد:

  1. تار و پودش مشخص باشد که به آن شش تاری می گویند.
  2. تار و پود آن راست راه بوده و کج راه نباشد.

» قیچی، سوزن، گاه آینه، پولک، انگشتانه، منجوق

آموزش سوزن دوزی بلوچی
آموزش سوزن دوزی بلوچی

نقش های بلوچ، طبقه بندی و مفاهیم آن

←نقش های ساده

جوک

نام یک گردنبند است که جز زیورآلات بانوان بلوچ به حساب می آید، به شکل لوزی در اندازه های مختلف است که در وسط آن لوزی کوچکی قرار دارد، که بر راس های لوزی عدد هفت به شکل باز و حجیم قرار گرفته است.

روچ پر

خط هایی متقاطع به شکل هفت و هشتی هستند که بین دو خط موازی قرار گرفته اند و از پشت پارچه آن ها را می دوزند؛ برای این نقش بیشتر
لفظ گوَرکَش را به کار می برند.

چکن

خط های عمودی ریز، که به موازات هم قرارگرفته اند.

جالار

خط های موازی عمودی بین دو خط افقی می باشد که در رنگ های مختلفی دوخته می شود؛ به نقش « کپ نال » هم جالار گفته می شود زیرا  با
این طرح دوخته شده و لوزی شکل است.

نقش های ساده
نقش های ساده

←نقش های مرکب

گل بادام

نقش بته جقه است که در دو سمت آن دو خط مارپیچ قرار گرفته است.

تاج پادشاه

همانند تاجی است که از بخش پایین به دو خط موازی متصل می باشد.

نقش بُنُک و دو خط موازی دیگر هم به شکل  افقی در آن مشاهده می شود.

کردلک

نقشی مربعی است که در دو گوشه بالا و پایین در بخش پیش سینه به کار می رود و حاوی نقوشیست که از خط های عمود بر هم شکل می گیرد.

گرهل

به معنی بگیر و بگذار ، که مقصود به کارگیری یک در میان لوزی ها است .

به شکل 7 است و درون آن را با مربع های ریز پوشیده شده است.

نقش های مرکب
نقش های مرکب
دل بنده

معنی دل بستگی به طرح را می دهد و چند ضلعی می باشد که به دو خط موازی متصل شده، دو خط موازی دیگر با فاصله به موازات آن تکرار شده است
و بین این خط ها با گل و آینه تزئین می شود و درون آن چند ضلعی دو مثلث کوچک وجود دارد.

نکنه آخر اینکه امروزه از این نوع سوزن دوزی فقط در لباس های محلی استفاده نمی شود بلکه به شکلی به روز شده و در مانتو های مد روز هم تا حدودی در مدل های خاصی استفاده می شود.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *