گالری هنرمندان صنایع دستی

آشنایی با صنایع دستی ایران

مقالات

۲۲ تیر ۱۴۰۰ 852 بازدید
گالری هنرمندان صنایع دستی
آشنایی با صنایع دستی ایران

آشنایی با صنایع دستی ایران

هدف سامانه مرجع صنایع دستی معرفی صنایع دستی ایران به دوستداران هنر میباشد.

صنایع دستی یا(handicrafts) به آن دسته از ساخته های انسانی می گویند که با کمک دست ساخته می شود و دارای شرایط ویژه و هنری هستند.
زندگی انسان ها از همان اوایل آفرینش با صنایع دستی آمیخته شده بود و همان گونه که انسان ها رشد و تکامل پیدا کردند، دست سازه هایشان نیز دارای تحولات فراوانی شد و هنر انسان ها به تعالی رسید.
صنایع دستی ریشه در زندگی و معیشت انسان ها دارد و آموزه های آن به صورت سینه به سینه از انسان نخست به انسان معاصر رسیده است و هر کدام دارای خواص ویژه و نوآوری خاص خود است و همچنین دارای طرح ها و نقش های مختص به خود می باشد که به آن هنر میگویند.
هنری که علاوه بر کاربردی بودن به صورت خارق العاده ای دارای جنبه های تزیینی و بسیار زیبای هستند و در یک جمله وسیله‌ای که بتواند جزء زیباشناسی شی یا(aesthetic)می نامند.
از همان روز نخست که انسان جانشین بر زمین شد با سنگ و چوب و آهن شروع به ساخت ابزار آلات کرد تا زندگی را برای خود سهل تر کند. ابزاری چون داس، ابزار کشاورزی، شکار و کوزه و ظروف سفالی که این سازه ها را می توان جزء اولین سازه های صنایع دستی اطلاق کرد.
با پیشرفت انسان ها و روی آوردن آنها به زندگی های شهری دست سازه های شان نیز دچار تحول بزرگی گشته و این پیشرفت تا کنون ادامه داشته و همچنان هنرمندان عرصه هنر با خلق آثاری نو رنگ و جلا به زندگی بشر می افزایند.

ویژگی صنایع دستی
ویژگی صنایع دستی
 

ویژگی صنایع دستی

با پیشرفت تکنولوژی و گسترش دستگاه‌های صنعتی مفهوم صنایع دستی تا حدی تغییر کرده، امروزه صنایع دستی صنایعی است که غیر از امکان تولید با دستگاه های پیشرفته امروزی تا حدود زیادی با دست و ابزار آلات ساخته می شوند و این دست سازه ها علاوه بر استفاده کاربردی دارای جنبه تزیینی نیز می باشند.
مواد اولیه صنایع دستی برگرفته از طبیعت است و این عامل باعث شده است که، صنایع دستی هر شهر یا کشور یا منطقه با شهر دیگر متفاوت باشد ،زیرا صنایع دستی هر شهر بنا به اقلیم آن شهر ساخته می شود و از طرف دیگر عکس دست سازه ها با تاریخ آن منطقه عجین شده است و اکثر دارای نقوش به جا مانده از گذشته و تاریخ آن منطقه می باشد، بنابراین طرح و رنگ و نقشهای صنایع دستی هر شهر با شهر دیگر متفاوت است.
یکی دیگر از ویژگی‌های صنایع‌دستی این است که با توجه به اینکه صنایع دست ساز به صورت اتوماتیک ساخته نمی شود هرکدام دارای ویژگی منحصر به فرد خود می باشد و با دیگر صنایع فرق دارد و تولید این صنایع نیز محدود است و اساساً وجه موجد ارزش افزوده برای صنایع دستی محدود بودن تولیدات است که کارکرده یونیک و خاصی به آن می بخشد.

مهم ترین ویژگی های صنایع دستی
مهم ترین ویژگی های صنایع دستی


برخی از مهم ترین ویژگی های صنایع دستی

  1. همواره بخش زیادی از تولیدات صنایع دستی با دست انجام میگیرد و حتی اگر با کمک ابزار ساخته شود، بخش عمده ی ساخت صنایع دستی با کمک دست است.
  2. در تولیدات صنایع دستی عامل انسانی بسیار موثر است و این امکان شخصی سازی و تولید سفارش آن محصولات را فراهم می سازد.
  3. محصولات صنایع دستی هر کدام با دیگری متفاوت است و به سختی می توان دو محصول را عیناً مثل هم یافت.
  4. در فرآیند تولید محصول نیاز به سرمایه گذاری ثابت نیست.
  5. صنایع دستی بواسطه نقش انسانی و یونیک بودن محصولات، ارزش افزوده بیشتری نسبت به سایر محصولات تزئینی صنعتی دارند که در شمارگان بالا تولید می شوند.
  6. کارگاه‌های تولید صنایع دستی قابلیت ایجاد و توسعه در محیطی اعم از شهر و روستا و حتی چادر عشایر را نیز دارد ؛ اساساً نیاز به کارگاه بزرگ با سرمایه گذاری قابل توجه نیست.
  7. تجارب و رموز تولید صنایع دستی عمدتاً سینه به سینه و بصورت استاد و شاگردی انتقال می‌یابد و آموزش در این حوزه از روش کاملاً سنتی تبعیت می‌کند ؛ هرچند در سالهای اخیر پای آموزش صنایع دستی به دانشگاه‌ها نیز باز شده است.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط