نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
پرطرفدارترین و مهم ترین صنایع دستی ایران

پر طرفدارترین و مهمترین صنایع دستی ایران

پرشین کارپت یک کلمه ای که در فیلم های آمریکایی و اروپایی زیاد شنیده اید بله درست است فرش ایرانی یکی از نام های برند هنر ایرانی در سراسر جهان است.

کالایی که صدها سال است مشتریان خارجی خود را دارد و در بازار جهان جای مهمی دارد.

اما به جز فرش کالاهای دیگر صنایع دستی ایرانی هم توانایی برند شدن در بازار جهانی را دارد که به دلیل بی توجهی و عدم برنامه تبلیغاتی نادیده گرفته شده است.

به تازگی محصولاتی در شورای جهانی صنایع دستی ثبت شده است که توجه محصولات خاص صنایع دستی ایران بیشتر شده است.

فرش ایرانی

 

در طول سال های گذشته با استفاده کردن از ثبت شهر و دهکده های جهانی تولید کننده صنایع دستی 4 محصول از صنایع دستی ایران به ثبت رسیده است.

سفال لاجین و گلیم سیرجان و گیوه مریوان و سفال کلپورگان محصولاتی هستند که با ثبت جهانی میتواند جز محصولات شناخته شده از طرف ایران باشد و وارد بازار جهانی شود.

دهکده سفال لاجین

لاجین در 20 کیلومتری همدان قرار گرفته است و افراد محلی آن را لالون صدا میکنند لالجین به دلیل سفال مرغوب شناخت زیادی پیدا کرده است.

تعداد زیادی از اهالی این شهر به هنر سفال گری مشغول شده اند سفال لاجین را با لعاب آبی فیروزه ای و بین سبز شناخته شده است.

اما در طول سال ها هنرمندان سبک میناییی آن را تولید کرده اند لاجین در واقع مرکز سفال کشور می باشد که از گذشته این هنر در این منطقه ریشه کرده است.

سفال
سفال

 

شهر لاجین سابقه سفال سازی 700 الی هزار ساله ای دارد که در حال حاضر سفال گری یکی از مهمترین رشته های استان همدان است و در جهان مشهور می باشد.

لاجین به دلیل سفالش در شورای جهانی صنایع دستی به عنوان دهکده جهانی سفال ثبت شده است.

گلیم سیرجان

شهر سیرجان در 170 کیلومتری کرمان است که یکی از عجیب ترین صنایع دستی ایران را به خود اختصاص داده است.

گلیم شیریکی پیچ گلیمی است که در سیرجان عنوان جهانی شهر جهانی گلیم را به خود اختصاص داده است.

این نوع گلیم ترکیب گلیم و قالی است که بخشی از آن مثل سوزن دوزی بافته میشود بعضی ها میگویند به دلیل سخت بودن این کار گلیم با کمک چند نفر تولید میشود و به همین دلیل نام شیریکی پیچ را روی آن گذاشته اند.

در این نوع گلیم بر خلاف گلیم های دیگر که پود باعث شکل گیری آنها میوشود پود نقشی در بافتن این گلیم ندارد و فقط تارهارا به یکدیگر اتصال میدهند و باعث محکم شدن نخ خامه با تارها میگردد.

شهر جهانی کلاش

شهر مریوان در 120 کیلومتری سنندج واقع شده است که یکی از شهرهای جهانی صنایع دستی در ایران می باشد.

گیوه یا کلاش یکی از کالاهای شناخته شده صنایع دستی است و این محصول در شهر مریوان بافته میوشد.

این گیوه ها کفه پارچه ای دارند گیوه های سفید رنگ مریوان قدمت زیاد تاریخی در این شهر دارند و حتی بخش قابل توجه ای از این گیوه هارو صادر میکنند.

این گیوه ها سفید که به صدف مریوان معروف هستند برخلاف تصور عمومی برای کوهستان بسیار مناسب می باشند و در طول تاریخ در کوهستان از این گیوه ها استفاده میکنند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *