نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
آموزش حکاکی روی سنگ

آموزش حکاکی روی سنگ

آموزش حکاکی روی سنگ یکی از هنر هایی می باشد که قدمت آن بسیار بالا می باشد اما نه تنها در ایران بلکه در کل جهان این امر ثابت شده است؛ چرا که از دیر باز مردم و انسان های اولیه از وسایل و ابزار های سنگی در کار های روزمره خود استفاده می کردند اما با پیشرفت کل دنیا دیگر موارد زیاد استفاده از وسایل سنگی از بین رفته و آثار و ابزاری که از آن درست می کنند در موارد تزئینی و یا صنعتی کاربرد دارند.

به عنوان مثال شما می توانید سنگ های حکاکی شده موجود در بازار را ببینید که در تزئین کردن خانه، محل کار و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارند و از طرف دیگر هم می توانید سوهان های سنگی، سمباده های سنگی و…. دیگر موارد را ببینید که کاربرد مهم در صنعت ما دارند.

حکاکی روی سنگ
حکاکی روی سنگ

اما امروز ما می خواهیم در رابطه با جنبه کاربردی تزئین سنگ یعنی حکاکی رو سنگ صحبت کنیم  زیرا تمام افراد ( خانم یا آقا ) می توانند از این شاخه هنر درآمد خوبی را برای خود رقم بزنند؛ مردم امروزه به تزئینات خانه  و محل کار خود و در کل به جایی که در آن فعالیت طولانی و مهم دارند بسیار اهمیت می دهند.

پس شما می توانید این موضوع را با خلاقیت خود ترکیب کرده و بهترین آثار را خلق کنید.

کتاب آموزش حکاکی روی سنگ

این هنر آن قدر رواج وقدمت دارد که حتی برخی از هنرمندانی که در این شاخه فعالیت دارند کتابی مفصل در رابطه با این هنر ارزشمند و زیبا نوشته اند اما متاسفانه امروزه کسی ددیگر علافه ای به خواندن کتاب برای یادگیری حرفه، هنر و یا هر مورد دیگری را ندارد و مردم ترجیح می دهند که از فیلم بجای کتاب استفاده کنند.

اما با این حال ما کتاب را معرفی می کنیم زیرا هنوز هم کسانی هستند که کتاب خواندن را به بقیه موارد ترجیح می دهند نام کتاب حکاکی روی سنگ است و نویسندگان آن سرکار خانم فاطمه افشاری و  سرکار خانم فائزه جواهری هستند.

آموزش حجاری روی سنگ (حکاکی روی سنگ)

همانظور که در قسمت های قبل هم اشاره شد هنر حکاکی بسیار وسیع و گسترده است و هیچ محدودیتی از نظر ابزار و وسایل به کار رفته در آن وجود ندارد و تنها محدودیت می تواند خلاقیت و ذهن شما باشد اما شما می توانید با روش های مختلف این  کار را انجام دهید از جمله آموزش حکاکی با فرز انگشتی روی سنگ، آموزش حکاکی روی سنگ انگشتر و …. .

 حجاری روی سنگ
حجاری روی سنگ

آموزش حکاکی با فرز انگشتی روی سنگ

شما برای انجام حکاکی روی سنگ در درجه اول به یک دستگاه مخصوص این کار نیازمند هستید که بتوانید کار خود را شروع کنید این دستگاه ها انواع مختلفی دارد که یکی از آن ها فرز انگشتی می باشد؛ این دستگاه همانند یک قلم می ماند که سر آن تیز است و در واقع از یک مته ظریف در آن استفاده شده است.

شما با استفاده از این دستگاه هم می توانید علاوه بر حکاکی کار صیقل دادن و پرداخت روی سنگ ها را هم انجام دهید.

برخی از مدل های این دستگاه دارای مته هایی با سایز های متفاوت هستند که شما می توانید با توجه به نیازتان آن ها را عوض کنید و کار خود را بهتر، زیبا تر و دقیق تر انجام دهیداما به طور کلی نحوه کار با فرز انگشتی اینگونه است که شما باید متناسب با اندازه کار طرحی را در نظر گرفته و آن را با استفاده از دستگاه روی سنگ انتقال دهید.

آموزش حکاکی با فرز انگشتی روی سنگ
آموزش حکاکی با فرز انگشتی روی سنگ

حال اگر شما فردی مبتدی هستید به شما پیشنهاد می کنم که طرح را ابتدا با وسایل مخصوص بر روی سنگ بکشید و بعد با آرامش و بدون عجله شروع به حکاکی کنید اما اگر شخصی با تجربه هستید و تمام چم و خم کار را می دانید می توانید طرح را با تمام جزئیات و اندازه اش در ذهن خود مجسم کنید و بعد شروع به کار کنید.

آموزش حکاکی روی سنگ انگشتر

حکاکی روی سنگ انگشتر بیشتر در مواردی که شنگ آن عقیق است انجام می گیرد زیرا موارد دیگر مانند فیروزه اصلا کاربردی در هنر حکاکی ندارند و یا یاقوت، طلا و الماس هم بسیار گرا قیمت هستند و کسی روی آن ها حکاکی نمی کند مگر با سفارش خود مشتری.

حکاکی روی عقیق

یکی از زیر شاخه های اصلی هنر جکاکی روی سنگ، حکاکی روی عقیق است؛ همه ما سنگ ها و انگشتر های عقیق را دیده ایم که روی آنها با چه زیبایی طرح هایی شگفت انگیز خلق شده است و چه  جایگاهی بین مردم و هنر دارند.

در دنیای امروز برای انجام این کار از دستگاه های cnc مخصوص که ظرافت و دقت بالایی دارند و کار شما را در کوتاه نرین زمان و بهترین کیفیت نحویل می دهند؛ کار با این  دستگاه بسیار آسان است و علاوه بر آن مقرون به صرفه هم می باشد؛ البته این نکته را نباید فراموش کرد که اندازه بزرگی  این دستگاه ندارد و اگر شما قصد دارید این کار را از خانه خود شروع کنید به راحتی می توانید این دستگاه را روی میز خود قرار داده و شروع به فعالیت کنید.

حکاکی روی عقیق
حکاکی روی عقیق

البته دستگاه های cnc جدید ترین روش یرای انجام این کار هستند شما میتوانید از لیزر و یا دستگاه هایی با مته بسیار ریز استفاده کنید اما در کل سنگ های عقیق در  رنگ های مختلف و زیبا وجود دارند و شما می توانید با خلاقیت خود کار هایی متفاوت، جدید و زیبا را خلق کنید و از آن در آمد فوق العاده ای به دست بیاورید.

فیلم حکاکی روی سنگ عقیق

برای یادگیری هر هنری بهتر است به صورت حضوری آن را در پیش کسی که تجربه آن کار را دارد یاد بگیریم اما با توجه به اوضاع کرونا در کشور و یا این که همه شرایط مراجعه حضوری را ندارند می توانید از فیلم های آموزشی که در اینترنت یا کانال های تلگرامی هستند استفاده کنید.

قیمت دستگاه حکاکی روی سنگ

» قیمت قلم حکاکی روی سنگ انگشتر

قیمت انواع مختلف این دستگاه ها با توجه به ویژگی ها و اندازه دستگاه ها و متریال های استفاده شده در آن قیمت ها متفاوت است؛ دستگاه هایی که مخصوص حکاکی روی انگشتر است چون ظریف تر و کوچک تر هستند در حال حاضر از قیمت 53 هزار تومان شروع می شود به بالا و سایر دستگاه ها از 300 هزار تومان شروع می شود تا 600 هزار تومان یا حتی بیشتر اما بهترین کار این است که شما هنگام خرید از فروشگاه های معتبر قیمت بگیرید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *