نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
آموزش بافت زیلو

آموزش بافت زیلو

آموزش بافت زیلو مناسب برای کسانی است که می خواهند از یک  هنر قدیمی سبک و خنک استفاده کند؛ شاید از خود سوال کنید چرا خنک زیلو به خاطر بافت خود سبک است و گرما را به خود جذب نمی کند؛ پس علاوه بر اینکه شما می توانید یک هنر را یاد بگیرید و از آن درآمد زایی کنید میتوانید از مزایای محصولات تولیدی خود هم بهره ببرید و از این مزایا برای جذب و نگهداری مشتری خود استفاده کنید.

زیلو بافی میبد

تاریخچه این هنر به شهر میبد یزد برمی گردد. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا شهر میبد از استان یزد ؟ یزد شهری گرمسیری است که طبیعتاً مردم این شهر سعی می کنند از مواد خام برای تهیه لباس های خود استفاده کنند تا خنک شوند و گرمای کمتری جذب شوند؛ بهترین ابزاری که می تواند این انتظارات را برآورده کند نخ پنبه است.

لباس های بسیار خنک از نخ پنبه ساخته شده اند، از طرفی البته، مردم این شهر دوست دارند از زیر انداز های خنک استفاده کنند که در این مورد استفاده از زیلو در نظر گرفته شده است. زیلو نیز از نخ پنبه ساخته شده است که به نوبه خود بافتی شاداب و سبک ایجاد می کند و از نظر کاربری، تولید، درآمد و بسیاری موارد دیگر بهترین انتخاب برای مردم یزد است.

زیلو نظامی

زیلو نظامی
زیلو نظامی

همانطور که می دانید سرباز های  آماده به خدمت همیشه یک کوله که شامل وسایل مورد نیاز خودشان است را همراه خود دارند؛ اما این کوله باید یکسری ویژگی ها داشته باشد، مهم ترین ویژگی این است که سنگین نباشد تا سرباز بتواند آن را حمل کند؛ پس باید وسایل مورد استفاده از آن کامل باشد و وزن زیادی هم نداشته باشد.

پس اینجا زیلو می تواند بهترین گزینه برای زیرانداز سرباز ها باشدزیرا بافت سبک و خنکی دارد.

مراحل بافت زیلو ( فنی )

1. انتخاب شلیط

بافنده‌ ی زیلو برای بافتن نقش زیلو از شلیط استفاده میکند، زیرا شلیط به دسته ( رشته‌های مختلف ) تقسیم شده است؛ شخص  تمام رشته‌های شلیط را که  به نقش مورد نظرش مربوط  باشد را به راحتی با دست راست خود جدا می‌کند، به  سمت عقب می‌کشد، و آن را با دست چپ نگه می‌دارد، در ادامه آنها را به قلاب کلی می‌اندازد.

کلی چیست؟  وسیله ایست رشته‌های انتخاب شده  از شلیط را در مدت زمان لازم در همان حالت نگه می‌دارد. بعد از این عمل شخص کمونه را که در واقع کلید باز و بسته کردن دهانه چله است، بالا می‌زند. با این دو حرکت ضمن اینکه فضایی را بین تارها ایجاد می‌کند و عمل بافتن را سهولت می‌بخشد، نقش دلخواه را هم به بافنده می‌دهد.

2. پودکشی

شخص پس از بالا بردن کلی و کمونه، با یک دست دام را در دهانه چله قرار می دهد و  با دست دیگرش، که تا ساعد از میان تارها به لایه‌ ی میانی چله برده است، دامی را می‌گیرد و با سرعت بالا به سمت دیگر پرتاب می‌کند.

به دلیل اینکه پودها روی هم قرار نگیرد، کمونه در هر  بار رفت و برگشت عوض می‌شود؛ منظور ما  از عوض شدن کلی تعویض شلیط می باشد، برای انجام این کار، فرد آن دسته از شلیط‌ ها را که از قبل انتخاب کرده با پایین کشیدن کلی آزاد می‌کند و دسته دیگر را برای جایگزین کردن  آن انتخاب و به کلی متصل می‌کند.

3. ترتیب بافت و  نقش‌پردازی

برای توضیح فن ها  زیلو بافی روش نقش‌ پردازی و بافت نقشه، «پرت توره» را که شیوه گرت‌ بندیه آن ذکر شد را توضیح می‌دهیم؛ بافت زیلو هم مانند «گرت‌بندی» از حاشیه کار  شروع می‌شود و سه مرحله  را دارا است:

– در ابتدا یک «بنوم» به اسم«سرپر» می‌بافند.

سرپر همانند چارچوبی از دو سر زیلو  محافظت می‌کند و زمانی که از آن استفاده می شود، از باز شدن پودها جلوگیری می کند.

– بافت حاشیه = کاربرد « سفید جو» و « سیاه جو» برای بافتن کناره‌ های زیلو می باشد و در پود آبی، سیاه جو و برای گلی، «سفیدجو» را می‌گیرند و شروع به بافت می کنند.

ترتیب بافت و  نقش‌پردازی
ترتیب بافت و  نقش‌پردازی

قیمت دستگاه زیلو بافی

در این رابطه نمی توان قیمت دقیقی را بیان کرد چون دستگاه با ابزار ها و مواد به روز ساخته می شوند و به طبع قیمتشان هم با نوسانات بسیار زیادی همراه است، بهنرین راه این است که در سایت های معتبر خرید و فروش اینگونه محصولات قیمت این دستگاه را جستجو کنید.

دستگاه زیلو بافی اتوماتیک

با پیشرفت تکنولوژی دستگاه های زیلو بافی اتوماتیک هم به بازار آمد، این دستگاه ها از صفر تا صد کار را خودشان با سرعتی چند برابر دستگاه های دستی انجام می دهند.

فقط کافی است متریال های مورد نیاز ( نخ) را در جای خود قرار دهید و نقش و نوع بافت را هم تعیین کنید و در آخر هر تعداد که می خواهید زیلو دریافت می کنید.

قیمت زیلو

زیلو دیجی کالا

همان طور که در رابطه با قیمت دستگاه زیلو بافی گفته شد ما درباره قیمت خود زیلو هم نمی توانیم مبلغ دقیقی را اعلام کنیم چون متغییر است اما یکی از سایت های که در زمینه فعالیت دارد دیجی کالا می باشد که شما میتوانید به روز ترین قیمت ها ار در آن بیابید.

نکته پایانی

قابل ذکر است که مرغوبیت یک زیلو شامل تنوع نقوش، میزان تراکم، نحوه بافت، نخ مصرفی بعلاوه ی کیفیت رنگی آن می باشد؛ اگر زیلو تراکم کمی را دارا باشد، فرسایش آن هم سریع خواهد بود بعلاوه دوام کمی خواهد داشت.

اگر تراکم زیلو بالا است، طبیعتا زیلو هم مقاومت بسیار بالایی در برابر فرسایش خواهد داشت؛ جالب است بدانید که زیلو های دوران قدیم چنین بوده‌اند؛ تنوع نقش ها، کیفیت، ثبات رنگی هم از عوامل مهم در تعیین مرغوبیت یک زیلو ست.

اگر شما این کار را با هدف فروش به گردشگران شروع می کنید حتما به اندازه آن دقت کنید، سایز آن باید به گونه ای باشد که گردشگر توان حمل کردن آن را داشته باشد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *