مرجع صنایع دستی ایران

میناکاری روی سفال

مقالات

۲۸ اسفند ۱۳۹۹ 244 بازدید
مرجع صنایع دستی ایران
enamels pottery

میناکاری روی سفال

امروزه افرادی که به هنر علاقه زیادی دارند به ویژه خانم های که در منزل هستند که بسیاری از زنان ایرانی خانه دار هستند به هنر میناکاری روی سفال مشغول هستند ولی بیشتر این خانم ها از نظر فنی این هنر اطلاعات زیادی ندارد و به همین دلیل و به علت درخواست کاربران ما تصمیم گرفتیم که توضیحاتی در خصوص این صنعت بدهیم.

برای کار میناکاری روی ظروف سفالی باید شرایط و لوازمی را فراهم سازید بعد از تهیه وسایل اجرای کار شما باید یک ظرف کوچک 15 سانتی متری انتخاب کنید که هم این ظرف کوچک باشد که به عنوان آزمایشی زود به اتمام برسد.

با یک عدد سمباده تمام سطوح این ظرف را بکشید که کاملا صاف بشود تا آماده زدن شابلون بشود.

وسایل مورد نیاز میناکاری روی سفال

  • ظرف سفالی خام
  • شابلون میناکاری
  • لعاب مینا

بعد از مرحله سمباده زدن سطح ظرف یکدست میشود یک نقطه در قسمت وسطی آن در نظر میگیرم و علامت گذاری میکنیم این علمات گذاری برای تقسیم مساوی ظرف و نقاشی بهتر روی آن می باشد که به صورت یکدست باشد.

پس از علامت گذاری ظروف شابلون دلخواه خود را روی ظرف میزاریم وطرح را پیاده میکنیم برای پیاده سازی طرح از یک سری جوهر های مخصوص استفاده میکنیم که نقشه دلخواه خود را پیاده کنیم توجه کنید جوهر آن باید حتما مناسب این کار باشد تا جوهر پخش نشود و یا از بین نرود.

حتما جوهر را در محل های که از قبل مشخص شده بزنید اگر نقش ظریف است میتوانید یک ماژیک و یک مداد استفاده کنید که باعث چسبیده شدن جوهر به آن میشود.

enamels pottery

بعد از پیاده سازی طرح و شابلون زدن باید با سیاه قلم که سیاه قلم مخصوص چسب و گرافیت است که وقتی روی ظرف میکشید نقش ها موقع لعاب زدن حرکت نمیکند و پخش نمیشود.

یک پمپ تهیه کنید و سیاه قلم را بر روی شابلون بکشید تا تمام نقش های شما غلیظ شود.

بخش کشیدن سیاه قلم بسیار بخش مهمی است که باید با دقت انجام شود زیرا کیفیت کار طرح شما به همین مرحله بستگی دارد.

هر چقدر بتوانید خطوطی که با سیاه قلم ایجاد میکنید منظم و صاف و یکنواخت باشد کیفیت طرح بالاتر میرود.

مرحله بعدی لعاب زدن میباشد که باید دقت کنید که رنگ های که میزنید باید با رنگ لعاب شما همخوانی داشته باشد و در اینجا رنگ های لعابی که قبلا خرید کردید را در داخل یک پمپ جداگانه بریزید و با استفاده از یک سوزن مخصوص بروی نقش بشقاب بکشید تا آنها را کامل پر کند.

این مرحله لعاب حوصله و دقت زیادی میخواد و باید با آرامش زیادی انجام بدید که کیفیت کار شما بالا بره.

مرحله آخر میناکاری روی سفال که پاشیدن فرد و قرار دادن ظرف در داخل کوره است فرد یک سری دانه ریز می باشد که از جنس شیشه است که دلیل استفاده اون این است که با ظرف لعاب کاری مخلوط شده و براق میشود پس از استفاده از فرد باید ظرف را داخل کوره بگذارید که به شکل بشقاب مینا در بیاید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *