نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
نمایش محصولات ایرانی در آریا گالری
آموزش گام به گام منبت کاری

آموزش گام به گام منبت کاری | آموزش کنده کاری و معرفی ابزارها

آموزش گام به گام منبت کاری یکی از زیبا ترین آموزش هایی می باشد که در صورت یادگیری به صورت کامل می توان کسب در آمد خوبی را از آن داشته باشید؛ به علاوه برای یادگیری نیازی به مراجعه حضوری ندارید و ما در این مقاله اصول اولیه را به شما یاد میدهیم.

چرا باید منبت کاری را بعنوان یک حرفه انتخاب کنیم

برای شروع این حرفه شما نیاز به مکان یا وسایل خاص و دور از دسترس ندارید؛ شما حتی می توانید منبت کاری در منزل را از اتاق، تراس یا حیاط خانه خود  شروع کنید؛ نکاتی که برای شروع باید به آن دقت داشته باشید این است که از چوب مناسب، ابزار برش و ایمنی لازم بر خوردار باشید پس از آن تنها کافی است که شما مراحل آموزش را بگذرانید و خلاقیت خود را همراه با آن به شکل یک طرح روی چوب پیاده سازی کنید.

هزینه آموزش منبت کاری

اگر بخواهید برای آموزش از معلم خصوصی تدریس دریافت کنید قیمت یک ساعت نیم تا دو ساعت تدریس از 60 هزار تومان تا 250 هزار تومان متغییر می باشد؛ برای اطمینان بیشتر شما میتوانید این آموزش را در اینترنت، مخصوص شهر خودتان جستجو کنید؛ به عنوان مثال آموزش منبت کاری در زنجان یا آموزش منبت کاری در ارومیه؛ بدین صورت قیمت متناسب با هر شهر و آموزشگاه را مطمئن دریافت می کنید.

هزینه آموزش منبت کاری
هزینه آموزش منبت کاری

مراحل منبت کاری

1. انتخاب طرح و کشیدن نقشه

برای شروع هر کار هنری شما نیاز به یک طرح یا نقشه دارید که بر اساس آن کار خود را پیش ببرید؛ این طرح بسته به سلیقه و خلاقیت شخص کشیده و پیاده سازی می شود که در خصوص منبت کاری می توان از خطوط، گل دکوراتیو یا طرح های اسلیمی استفاده نمود.

2. انتخاب چوب مناسب برای کار

این قسمت یکی از مهم ترین بخش های کار می باشد زیرا اثر نهایی شما روی چوب حک میشود پس بسیار مهم است که چوبی را متناسب با طرح و کار خود انتخاب کنید؛ چوب هایی که بافت نرم و سبک دارند مثل چوب mdf برای این کار اصلا مناسب نیستند.

چوب هایی برای این کار مناسب اند که بافت متراکم، ریز و سنگین داشته باشند و بدون گره هم باشند تا بتوانند ضربات چکش و مغار  را، که سنگین هستند، تحمل کنند؛ در ادامه چوب هایی را که برای این کار استفاده میشوند را به شما معرفی می کنیم:

» چوب باس

»چوب گروی سفید

»چوب کاج سفید

»چوب ماهون

»چوب گردوی سیاه

»چوب آلبالو

»چوب درخت افرا

»چوب بلوط سفید

انتخاب چوب مناسب برای کار
انتخاب چوب مناسب برای کار

البته باید این مورد را هم در نظر داشته باشید که شما در انتخاب چوب هایی که در بالا نام برده شد برای انجام کار خود مختارید اما هر چوبی یک رنگ خاص دارد، پس این موضوع که می خواهید رنگ کارتان چه باشد نیز در انتخاب شما تاثیر مهمی دارد.

3. انتقال دادن طرح روی چوب

در این قسمت شما باید طرح نهایی را روی چوب منتقل کنید و قسمت های اضافه را نیز حذف کنید تا بتوانید به درستی طرح را از دل چوب بیرون بیاورید.

4. آماده کردن چوب

امکان دارد چوب انتخابی شما کمی صفت باشد، پس نیاز است آن را کمی نرم کنید تا برای منبت کاری آماده شود؛ بدین منظور کمی نفت را بر روی سطح چوب زده و به آن کمی زمان بدهید تا نرم شود.

5.جداکردن طرح از زمینه

حال نیاز است که طرح را از زمینه اصلی جدا کنیم؛ برای این کار ابتدا باید از مغار های درشت و بعد از مغار های ریز استفاده کنیم؛ کسانی که در این کار حرفه ای هستند ابتدا از مغار های درشت استفاده می کنند و هر چه به زمینه نزدیک تر می شوند مغار خود را کوچک می کنند تا به زمینه اصلی صدمه ای وارد نشود؛ در نهایت وقتی که طرح از زمینه به طور کامل جدا شد از مغار تخت استفاده می کنیم تا زمینه صاف و یک دست بشود.

7. پرداخت منبت

در آخر کل کار را سمباده می کشیم تا صاف و یکدست شود و آن را رنگ میکنیم.

پرداخت منبت
پرداخت منبت

 ابزارهای منبت کاری

بدون ابزار ما نمی توانیم چوب را برش بزنیم.
باید مطمئن بشویم که بر اساس روش انتخابی  ابزار درستی را انتخاب کرده ایم.

چاقوی منبت کاری:

رایج ترین ابزار منبت کاری چوب است؛ چاقو تراش دهنده لبه با یک سانتی متر طول، دستگیره ای برای آسانی کار و آسیب نزدن به دست دارید؛ حال اگر کار دستتان برایتان اهمیت دارد، پس سرمایه گذاری لازم برای خرید را انجام دهید؛ چاقوی تراش دهنده با کیفیت را از فولاد کربن می سازند و کیفیت آن قابل مقایسه با نمونه های ارزان نمی باشد.

اسکنه:

اسکنه ها ابزارهای منبت کاری موربی می باشند که بر روی چوب ها با توجه به عرض برششان قابل استفاده هستند.
اسکنه های U، V و قاشقی نمونه هایی  برای کنده کاری، شکل دادن و هموار سازی می باشند.

کوبه ها:

کوبه ها ابزارهای تیزی می باشند که در  تراش دهی چوب استفاده می شوند.
تراش دهنده چوب را می تواند یک چکش لاستیکی بر روی کوبه بجای چکش چوبی باشد تا  اینگونه صدا را کاهش بدهد و از پوشش وسیع بر روی دسته کوبه جلوگیری نماید.

 ابزارهای منبت کاری
ابزارهای منبت کاری

نکته های منبت کاری بر روی چوب

روش در دست گرفتن چاقوی منبت کاری را یاد بگیرید.

اگر چاقویی قدیمی را می خواهید استفاده کنید یا چاقو مخصوص منبت کاری را از مغازه خریده اید، در هر صورت باید بتوانید به درستی از آن استفاده کنید.
به یاد داشته باشید که ابزاری که با آن ها کار میکنید تیز می باشند بنابراین دقت کنید، اگر درباره توانایی هایتان شک دارید، از دست کش مخصوص استفاده کنید.
این دستکش باعث می شود راحت تر چوب را در دست بگیرید، مهم تر اینکه از مچ دستتان بجای آرنج برای کنترل چاقو استفاده کنید، بدین صورت کنترل بیشتری خواهید داشت؛ بهتر است چاقوهایتان همیشه تیز باشند تا کار آسان تر باشد.

در مسیر سطح چوب برش بزنید.

قبل از اینکه شروع به کندن کنید، حتما مسیر رویش چوب را درنظر بگیرد.
این کار را می توانید با برش دادن بخشی از چوب به سمت بیرون انجام دهید تا چوب در آخر شکافته نشود.

در کنده کاری عجله نکنید.

هر گونه مشکل امکان دارد برای همیشه باقی بماند؛ برای اینکه اشتباهایمان در طرح نهایی مشخص نباشند؛ احتمالا باید طرح را تغییر دهیم.
بنابراین اول برش ها را با یک مداد روی چوب بکشید.
خط ها را برای برش ترسیم نمائید و شکل هایی که باید کنده کاری کنید را مشخص کنید.
بدین صورت از اشتباهات احتمالی جلوگیری می شود.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *