مرجع صنایع دستی ایران

لیست صنایع دستی اصفهان

مقالات

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ 160 بازدید
مرجع صنایع دستی ایران

گردشگران با ذوق و سلیقه عزیز با خرید سوغات و صنایع دستی اصفهان مهد صنایع دستی ایران از صنعت و هنر کشور و ذوق و هنر ایرانی حمایت کنید.

سوغات اصفهان بسیار تنوع دارد از بهترین شیرینی های سنتی مانند گز و پولکی گرفته تا صنایع دستی بسیار زیبا

شهر اصفهان درسال 2005 به عنوان نخستین پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی انتخاب شده است و توانست بیش از پیش گردشگران بسیاری رابه سمت خود جلب کند، گردشگرانی که مشتاق به خرید صنایع دستی اصفهان هستند به دلیل تنوع بالا و زیبایی چشم گیر صنایع دستی در شهر اصفهان میتوانند انتخاب مناسبی داشته باشند.
درطول سالیان پی درپی صنایع دستی اصفهان به عنوان نماینده ی هنراصیل قوم ایرانی دردنیا معرفی شده است،ازاین رو اگر اصفهان را مهد صنایع دستی ایران بنامیم سخنی بیهوده نگفته ایم.

صنایع دستی اصفهان چیست؟

صنایع دستی اصفهان شامل چندین بخش می شود میناکاری، مسگری، خاتم کاری، فیروزه کوبی، قلم زنی و قلمکاری و کاشی کاری از جمله صنایع دستی اصفهان میباشد.

این استان ازروزگاران گذشته تاهم اکنون مهدصنایع دستی ظریفه وهنرهای زیبا بوده است .تزیینات آجری ،کاشی کاری ،گچ بری وانواع خط درآثارتاریخی اصفهان ،ازسالیان پیش تا دوره ی معاصر،براطراف مناره ها و دیواره ی داخلی وخارجی مساجد وقصرها ،ترمه وتحریرانواع کتاب ،نقره کاری،هنرهای زری دوزی وقلم کاری ،قران وقطعات نگارگری ونقاشی همگی نشان دهنده ی مرکزیت هنری اصفهان در زمینه ی صنایع دستی است صنایع دستی هرمنطقه نشان دهنده نوع فرهنگ و آداب ورسوم آن منطقه است .
سیم کشی،زرکشی،زربافی،گلابتون دوزی،پولک دوزی ،زنجیره بافی ،قالی بافی ونساجی نمونه ای ازمعروف ترین صنایع دستی اصفهان هستند.صنایع دستی دردوران صفویه رونق زیادی داشتند…در دوران قاجاریه بازار صنایع دستی اصفهان کمی از رونق افتاد،ولی بعد ازانقلاب مشروطه دوباره توسعه یافت.

صنایع دستی اصفهان

مربوط به دوره ی صفویه می باشد وطراحان اصفهان به اندازه ی ذوق وهنرشان ازصنایع دستی قدیمی الهام می گیرند و با خلاقیتشان آن را زیباتر می کنند .در حال حاضرصنایع دستی اصفهان عبارتند از:

ازانجایی که هرگردشگری دوست دارد ازجایی که به آنجا سفر میکند سوغاتی ارزشمند به یادگار ببرد، و اگر این سوغات هنر دست انسان باشد ارزش آن دوچندان خواهدبود، اصفهان را به عنوان مهد صنایع دستی و شهر هنر انتخاب میکنیم، اصفهان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی درسال 2005 شناخته شد صنایع دستی اصفهان در جهان به عنوان هنر ایران و ایرانی معروف است.

آری مهد صنایع دستی ایران یعنی اصفهان مناسب ترین گزینه برای گردشگران با ذوق و سلیقه خواهد بود آنچه اصفهان را متمایز از دیگر شهرها کرده است و باعث جذب گردشگران بیشتر شده است، صنایع دستی ناب و بی بدیل این استان است که خاص این استان بوده و از روزگاران دور بدست ما رسیده است اگر به اصفهان سفرکنید هنر را در گوشه و کنار اصفهان خواهید دید و آن را با تمام وجود احساس خواهید کرد.

صنایع دستی
صنایع دستی اصفهان قیمت

انواع کاشی کاری ها و گچ بری ها را میتوان در مساجد، مکان های مذهبی و گردشگری و خانه های قدیمی و … دید، همانطور که میدانید بعضی ها به اصفهان شهر گنبد های فیروزه ای می گویند، انواع نقره کاری ها، زردوزی ها و قلم کاری هایی که بر روی کتب ارزشمند و صنایع دستی بکار رفته و… ، از معروفترین صنایع دستی اصفهان که خاص این استان بوده میتوان اشاره کرد به:
مینا کاری، مسگری ، قلم زنی، خاتم کاری، قلم کاری، فیروزه کوبی، منبت کاری، ملیله کاری، مینیاتور، گیوه دوزی، ترمه دوزی، گلابتون، خوشنویسی، کار روی سفال وسرامیک، قالی بافی، قلمدان سازی، صحافی و….

آنچه میخواهیم بدان بپردازیم معرفی مختصری است از صنایع دستی اصفهان ، تا گردشگران عزیز با این هنرها آشنایی مختصر پیدا کرده و درخرید محصولی ارزشمند به آنها کمک کرده باشیم.

صنایع دستی اصفهان میناکاری

میناکاری هنری ارزشمند که حتی نگاه به این آثار باعث آرامش روحی و روانی افراد میشود و خستگی را از تن آدمی بدرمیکند.
پنج هزارسال است که از مینا کاری برای تزیین و آراستن ظروف، زیور آلات، در وپنجره و… استفاده می شود البته امروزه این کار را بیشتر روی مس انجام میدهند هر چند میناکاری روی طلا و نقره وشیشه وسفال نیز انجام می شود.

مینا کاری ازترکیب رنگ ها و نقوش اسلیمی و خطایی به وجود می آید که باید ظرف طراحی شده را درمجاورت دمای 850 درجه سانتی گراد قرار دهند.
در بسیاری دیگر از شهرهای ایران نیز مینا کاری انجام میشود اما اصفهان بدلیل وجود اساتید به نام سرآمد بقیه شهرهاست.
قیمت ظروف مینا کاری بسته به طرح روی آن و ظرافت و تمیزی کار وابعاد کار متفاوت خواهد بود.

هنرمیناکاری ازصنایع دستی پنج هزارساله درایران است که برای آراستن اشیا تزیینی،زیورآلات،درها وپنجره ها وظروف ازآن استفاده می شود.هرچند امروزه ازاین هنربیشتربرای تزیین مس استفاده میشود؛اما میناکاری روی نقره وطلا نیز قابل انجام است .وهمچنین انواع دیگری ازمیناکاری روی فلز،میناکاری روی سفال ومیناکاری روی شیشه نیزوجود دارد.
مینا ازترکیب چند گونه نمک واکسیدهای فلزات درمجاورت حرارت 850 درجه سانتیگراد شکل می گیرد ورنگ ها در دماهای مختلف درطو ل زمان به وجود می آیند .محصولات این هنر دربسیاری ازشهرهای ایران تولید میشود اما اصفهان با وجود اساتید به نام دراین زمینه سرآمد بقیه ی شهرها است.قیمت میناکاری باتوجه به نوع طرح حک شده روی مینا وابعاد ظروف مینا کاری شده متفاوت است.

ظروف میناکاری
ظروف میناکاری

صنایع دستی مسی اصفهان

ازصنایع قدیمی و بسیارهنرمندانه اصفهان مسگری است، که قدمت آن به پنج هزارسال قبل برمیگردد، از زمانهای قدیم مردم ایران از مس بسیار استفاده میکردند و از ظروف مسی برای پخت و پزاستفاده می شده، از بعضی ظروف برای تزیین استفاده میکردند.
قطب مسگری ایران اصفهان است و گردشگران شهرهای دیگر نیز خرید خود را از این استان انجام میدهند.

مسگری یکی ازصنایع دستی کهن ایران است که پیشینه اش به 5000 سال قبل برمی گرددودرطی آن ادوات مسی تولید می شود.اززمان های بسیار دور ظروف مسی وهمجنین اشیاء مسی دست ساز درمیان وسایل ایرانیان وجودداشته است.امروزه هم بسیاری ازمردم تمایل دارند غذای خود را درظروف مسی طبخ کنند و یا ازاشیاء مسی برای تزیین منازل خوداستفاده کنند.
مسگری هم دربسیاری ازشهرهای ایران رواج دارد،شهراصفهان ازمراکزعمده ی این هنرمی باشد.به دلیل این مرکزیت گردشگران بسیاری این شهر را برای خرید صنایع دستی برمیگزینند.

مسگری
مسگری

صنایع دستی خاتم کاری اصفهان

خاتم کاری نیز از معروف ترین صنایع دستی استان اصفهان به شمار میرود که در بین ایرانیان ارزش زیاد و جایگاه ویژه ای دارد.
ازچسباندن مثلث های کوچک با مهارت و ابزارخاص خاتم کاری بر روی اشیائ مختلف خاتم کاری به وجود می آید.
البته مثلث ها که اکثرا متساوی الاضلاع اند به صورتی خاص چسبانده میشوند تا بتوانند نقوشی هندسی به وجود بیاورند، ماده اصلی تشکیل دهنده این مثلث ها از استخوان، چوب، عاج یا مفتول برنج است که با ضخامت دومیلی متر از داخل یا خارج سطوح و یا از داخل و خارج سطوح چسبانده میشوند.

هنرمندان اصفهانی ازپیشروان حرفه ی خاتم هستند.خاتم کاری یکی ازصنایع دستی اصیل می باشد که درمیان ما ایرانیان همیشه جایگاه خاصی داشته است.

نقوش خاتم کاری

خاتم کاری به این گونه است که سطح اشیای گوناگون به وسیله ی مثلث های کوچکی تزیین میشوند که هرکدام ازاین مثلث ها طرح های متنوعی دارند وبه صورت اشکال منظم هندسی طراحی میشوند.اجرای هرقسمت ازاین طرح ها ونقوش نیازمندمهارت وابزارخاتم کاری مخصوص به خود می باشد.

درخاتم کاری نقش های هندسی ازمثلث های متساوی الاضلاع تشکیل میشوند که از عاج ،استخوان ،چوب ومفتول برنج ساخته میشوند؛ این اشکال ونقوش با ضخامت 2 میلی متربه سطح خارجی ویاهردوسطح داخلی وخارجی اشیاء مختلف چسبانده میشوند وبه این صورت محصولی زیبا ارائه میشود.

خاتم کاری
خاتم کاری

صنایع دستی قلمکاری یا چیت سازی اصفهان

قلمکاری یکی دیگر از صنایع دستی اصفهان است که نام دیگرش چیت سازی است، قلمکاری هنر چاپ یا نقش زدن روی پارچه است. این هنر در دوره شاه عباس قرن 11قمری مورد توجه خاص درباریان بود .
در دوره ی شاه عباس هنرقلمکاری به اوج خود رسید،دراین دوره انواع مختلف قلمکاری تهیه می‌شد که از معروف ترین آن قلمکاری اکلیل یا زر را می توان نام برد. در این دوره اکثر لباس‌های زنانه ومردانه از پارچه‌های قلمکاری دوخته می شد.
هنرقلمکاری ازمهمترین شاخه‌ های صنایع دستی شهر اصفهان به شمار می‌ آید.ودرواقع میتوان گفت یکی ازمراکز اصلی خرید صنایع دستی قلمکاری شده ،شهراصفهان می باشد.
نقش های مربوط به قالی وکاشی وقلمکاری همینطورگچبری وکنده کاری روی چوب شباهت بسیاری دارند،اماسابقه ی قلمکاری بیشترازقالیبافی بوده است پس میتوان گفت ابتدا نقش های قلم کاری به دست آمدوبعد از آن نقش های مربوط به قالی وسپس روی کنده کاری وگچ بری های چوب تاثیرگذاشته است.

قلم کاری هنر نقش انداختن به صورت چاپ زدن روی پارچه است، که به وسیله چوب هایی انجام میشود که طرح ها از قبل بر روی آن حکاکی شده است. طرح هایی بسیارزیبا، آنچه امروز از قلم کاری دیده میشود بیشتر سفره های سنتی و رومیزی های سنتی است.
یکی از صنایع دستی اصفهان که در دوره شاه عباس یعنی قرن 11 مورد توجه بوده است، دراین دوره اصفهان به عنوان پایتخت انتخاب شد وهنرمندان ازنقاط مختلف کشور برای عرضه هنر به این اصفهان می آمدند. دراین دوره لباسهای اکثر مردم قلم کاری شده بود که معروفترین قلم کاری قلم کاری اکلیل یازر بوده است.
نقش هایی که در هنرهای قالی بافی، قلم کاری و گچ بری وکنده کاری روی چوب وجود دارد بسیار به هم شباهت دارد که اصیل ترین نقوش مربوط به قلم کاری ست. ازنظرقدمت بعد از قلم کاری نقش های قالی بافی قدمت دارند وبعد از آن کنده کاری روی چوب و بعد از آن گج بری .
قیمت پارچه قلم کاری سفره قلم کاری اصفهان بسته به طرح قلم کاری شده و ابعاد آن متفاوت است.

طرح قلم کاری

گل و بوته و اسلیمی، شکارگاه‌های صنعتی، ، جانوران وحشی واهلی ، مینیاتور، ، رامشگران و نوازندگان، تصویرشاعران، تصاویر عشاق ایرانی ،زنجیره، کتیبه، داستان‌های کهن ادبیات فارسی، زورخانه و ورزشگاه‌ ها، ، کتیبه‌ های مزین به اشعار محتشم کاشانی، وقایع تاریخی وداستان‌های حماسی طرح هایی هستند که روی پارچه های قلمکاری شده اصفهان استفاده میشوند.
نرخ انواع پارچه قلمکاری اصفهان وهمچنین قیمت سفره قلمکاراصفهان باتوجه به نوع انتخاب طرح قلم کاری شده روی آن وهمچنین ابعاد آن متفاوت است.

قلمکاری
قلمکاری

صنایع دستی زر بافی اصفهان

زرباف پارچه ایست بافته شده از ابریشم و گلابتون که یکی ازارزشمندترین صنایع دستی اصفهان است که گردشگران بسیاری راعلاقه مند به خرید آن ساخته است.
تارهایش از ابریشم و پودهایش از گلابتون وابریشم است.

زرباف نیزیکی ازپارچه های افسانه ای وارزشمند درایران است که شهرت جهانی دارد،زررباف یا زری بافی یکی ازرشته های صنایع دستی اصفهان است که پارچه ای خاص درنتیجه ی آن تولید میشود.
زرباف پارچه ایست که یکی ازپودهایش ابریشم رنگی وپود دیگرش نخ گلابتون است ،تارش هم ازابریشم خالص است.زرباف یکی دیگرازصنایع دستی اصفهان است که موردتوجه بسیاری ازگردشگران که قصدخرید صنایع دستی اصفهان رادارند ،است .

زری بافی
زری بافی

صنایع دستی فیروزه کوبی اصفهان

فیروزه کوبی که یکی دیگرازصنایع دستی اصفهان است،هنرتزیین ظروفی چون گلاب پاش های مسی،گلدان های مسی،جواهرت و..باسنگ های کوچک فیروزه است که به شکل موزائیک روی ظروف چسبانده میشود.
البته فیروزه کاری روی ظروف برنجی وبرنزی نیز انجام میشود.بیشترین چیزی که دیده میشود فیروزه کوبی روی ظروف مسی است،بدین صورت که مسگران ظروف مسی را آماده کرده وهنرمندان فیروزه کوب سنگ های فیروزه ای که بیشترازسنگ معدن نیشابوربوده است رابه شکل موزائیکی برروی ظروف باچسب های مخصوص می چسبانند.
بعد از این مرحله سطح کارباید یکنواخت شودکه به این کارپرداخت می گویند.وبعد ازآن پلی استر کردن کاراست که برای حفظ برق وجلای کار به کار میرود وتمام این مراحل وروشهایی که بکار میرود ونوع مسی که بکارمیرود وابعاد کارو…برقیمت کارتاثیر میگذارد.

فیروزه کوبی یکی دیگر ازهنرهای رایج دراصفهان وجز صنایع دستی اصفهان است که هنرمندان کمی درآن مشغول به فعالیت هستند.درهنرفیروزه کوبی استادکاران ظروفی مانند بشقاب ،لیوان ،گلاب پاش وجواهرات راباسنگ های فیروزه ای می آرایند.
قطعات کوچک سنگ های فیروزه ای به شکل موزاییکی برسطح ظرف ها،اشیاء تزیینی ،وزیورالات قرار میگیرند.این کاربرروی سطوح نقره ،برتز یا برنج نیز انجام می گیرد.
قیمت ظروف فیروزه کوبی اصفهان
جنس ظروف فیروزه کوب شده مسی است ابتدا هنرمند مسگر بامهارتش ظروف مسی را آماده میکند ، سپس هنرمند فیروزه کوب سنگهای فیروزه راکه اغلب از سنگ معدن نیشابور می باشند به شکل موزاییکی باظرافت خاصی روی ظروف با چسب فیروزه کوبی می چسباند .
سپس روی سنگها پرداخت کاری انجام میشود تا سطحی یکنواخت شود .برای حفظ برق وجلای ظروف فیروزه کوبی شده پلی استر زنی انجام میشود .قیمت ظروف فیروزه کاری شده اغلب با توجه به ظرافت وتمیزی سنگهای به کاررفته درآن ، کیفیت سنگهای چیدمان شده، درجه ی پرداخت کاری ، جلای خوب و پلی استر زنی خوب تعیین می گردد .

شما با استفاده از مقاله های آموزشی مانند آموزش فیروزه کوبی مبتدی و یا تماشای فیلم های آموزشی می توانید شروع به یاد گیری این هنر کنید و از آن برای خود درآمد داشته باشید.

فیروزه کوبی
فیروزه کوبی

صنایع دستی منبت کاری اصفهان

ازجمله هنرهایی که باچوب سروکاردارد منبت کاریست.دراین هنر،هنرمندان با استفاده ازابزارهای خاص که ابزارهایی بسیاراندک وساده اند،اثری بسیارزیباخلق میکنند.آنچه دراین هنرمدنظراست،سختی کار وسلیقه بسیارزیادهنرمنداست.
مانندهنرهای دیگر این هنرنیز دردوره صفویه بسیار موردتوجه قرارگرفت وپیشرفت کردواثاری که ازاین دوره باقی مانده بسیارموردتوجه است..اما دردوره قاجاریه ازاهمیت دادن به آن کاسته شد وازپیشرفت آن کاسته شد.
دراصفهان مراکز وآموزشگاههای زیادی وجود دارد که به آموزش هنرمنبت کار ی مشغول اند.هنرمندان ایرانی ومخصوصا اصفهانی دراین هنرماننبقیه هنرها پیشرو بوده وآثارمنبت کاری شده ای که وجوددارد بسیارموردتوجه خریدارن وگردشگران است.

هنرمنبت کاری روی چوب یکی دیگراز صنایع دستی اصفهان است که آمیخته از شکیبایی وهنر هنرمندانی است که باصرف مخارجی ارزان واندک محصولاتی ارزشمند تولید میکنند .هنرمندانی که با استفاده از اسکنه ای فلزی وچند قلم آنچه درذهنشان دارندرا به شکل نقوش اسلیمی ،خطوط کوفی ، گل ومرغ وختایی و … روی چوب به نمایش در می آورند.
منبت اصفهان در دوران صفویه به سرعت ترقی کرد.در این دوره هنرمندان منبت کار آثاردرخشانی رااز خود باقی گذاشتند ؛ اما دردوره قاجاریه منبت کاری به دلیل بی توجهی به هنرمنبت وهنرمندان این زمینه ،افول کرد وروبه زوال رفت، با ظهوردوره پهلوی هنر منبت کاری هم مثل سایر هنرها مورد توجه قرارگرفت وروبه پیشرفت رفت .
سابقه ی منبت کاری دراصفهان مربوط به 1500 سال پیش است ،قدیمی ترین اثر منبت کاری که درحال حاضروجود دارد لنگه در چوبی است که روی آن با چوب گردو و نقوشی زیبا تزئین شده .

ایرانیان هم چنان که درهنرهایی همچون حجاری ونقاشی و کنده کاری پیش از اقوام دیگر راه ترقی را طی کرده بودند ، به تدریج فنون و ظرافت هنری رشته منبت کاری رانیز آموختند.
درحال حاضرهم آموزشگاه های زیادی دراستان اصفهان هستند که به آموزش منبت کاری دراصفهان می پردازند وعلاقه مندان به این رشته ی هنری راپرورش میدهند،ومحصولات زیادی رادراین زمینه تولید می کنند ؛ به همین دلیل دراستان اصفهان یکی ازمراکزاصلی خرید صنایع دستی ازجمله صنایع منبت ،شهر اصفهان است .

منبت کاری
منبت کاری

صنایع دستی ملیله کاری اصفهان

یکی ازهنرها وصنایع دستی اصفهان که بسیارمورد توجه مردم بوده وبسیارخریداری میشودظروف وکارهای هنیری است که به وسیله هنرملیله ساخته میشوند.
هنری بسیارظریف که خواستارصبروحوصله زیاداست.این هنرابتدا هنرمردم زنجان بوده وبعددراصفهان رونق گرفته است.
ملیله سازی ازقرارگرفتن مفتول های بسیارکوچک درکنارهم است که به آنهنملیله گفته میشود ملیله سازی به مفتولهای طلا،نقره ومس انجام میشودوبرای ساخت ظروف،تزئینات وزیورآلات بکارمیرود.

آموزش ملیله کاری نقره

جهت تهیه ی نوارملیله، نقره با عیار 100 را پس از ذوب کردن به شکل مفتول در می آورند سپس حرارت می دهند و ازبین دستگاه نورد عبور می دهند.

تا بدست آوردن ضخامت مورد نظرعمل حدیده کردن را با استفاده ازابزار ملیله کاری ادامه می دهند که به آن نوار ملیله می گویند،ملیله کاربعد ازتهیه ی قالب موردنظر،آن را روی یک صفحه ی مسی قرار می دهندوتمام سطح آن را با موم آغشته می کند سپس نواری را که پهنای آن بیشتر از نوار ملیله است رادراطراف قالب قرار میدهند تا شکل قالب به خود گیرد ودرموم فرورود.
سپس پیچ های ملیله راکنار هم می چینند وسطح قالب را با گرده لحیم وپودرتنکا می پوشانند سپس حرارت میدهند.قیمت ملیله کاری اصفهان باتوجه به ظرافت وتمیزی کار ارائه شده همچنین طرح های شکل گرفته روی آن متفاوت است.

ملیله کاری روی نقره
ابتدانقره باعیار100راذوب کرده وبه شکل مفتول درمی آورندوسپس ازدستگاه خاصی رد میکنندتانوارملیله بوجودآید.دونوع نوارملیله تهیه میکنندکه ضخامت یکی بیشترازدیگری است.نوارضخیم برای دور کارونوارنازک تربرای پرکردن داخل کاراستفاده میشود.
یک صفحه مسی احتیاج داریم که کارروی آن انجام شود.تمام سطح صفحه مسی به موم آغشته میشود ودورطری که میخواهیم پیاده کنیم رابانوارضخیم ترمیپوشانیم سپسازانوازنازک ترراکه میله کرده بدیم برای پرکردن داخل کاربااصول وقوانین خودش استفاده میکنیم.ظروف ملیله یکی ازصنایع دستی اصفهان است که قیمت وارزش آن بسته به این که ازکدام مفتول طلا،نقره ومس استفاده شده همچنین ظرافت وتمیزی کارووزن وطرح ونقش آن میتواند بسیارمتفاوت ازهم باشد.

ملیله سازی درواقع ازکنار هم قرارگرفتن تعدادزیادی مفتول نقره درقالب نقش هایی مثل جغه ،اشک ، پیچک ،برگ ، غنچه وترمه حاصل میشود که درنهایت ظروف ووسایل نقره حاصل میشود. هنر ملیله سازی یکی از ظریف ترین ودرعین حال برجسته ترین صنایع دستی اصفهان است که مدیون هنرمندانی است که بوسیله ی ابزارهای بسیارساده با صبرفراوان وظرافت آثاری ارزشمند را خلق می کنند .
ملیله کاری سابقه ای دیرینه دارد ؛ تا دوران قبل ازپهلوی ملیله کاری هنر مردم زنجان بوده ،اما در دوران حکومت رضاخان برخی ازمردم این شهربه اصفهان وتهران مهاجرت کردند وهنرملیله کاری به این شهرها نیزوارد شده است .

ملیله کاری
ملیله کاری

صنایع دستی مینیاتور اصفهان

هنربسیارزیبا وباظرافت نقاشی راگویند،برعکس دیگرصنایع وهنرهای اصفهان که خاص اصفهان است این هنر درکشورهای دیگر نیزرونق داشته است اما مینیاتور نیبت به سایر کشورهای دیگر پیشرفت بیشتری داشنه وحتی مینیاتور دراین کشورهارانیزتحت تاثیرخودش قرارداده است.مانندهنرهای دیگراین هنرنیزدردوران صفویه نسبت به بقیه دوران ها پیشرفت بهتری داشته است.
دراصفهان نقاشی ومینیاتورگران بسیاری وجوددارندکه درکارخود استادندوآثاربسیارزیباوبی نظیری ازخودبجای گذاشته اند درنتیجه مینیاتورنیز یکی ازصنایع دستی اصفهان است که خریداران وگردشگران رابه سمت خودکشانده است.

تاریخچه ی مینیاتور

مینیاتور، هنر ظریف نقاشی که علاوه برایران در چین ،ژاپن و خاور دور هم میتوان آن رامشاهده کرد. درمورد قدمت این هنربه نقل ازبرخی از پژوهشگران شخصی به اسم غیاث الدین مینیاتوررا ازکشورچین به ایران آورد،درایران تکامل یافت ومراحلی روی آن انجام شد وبه این صورت ازمینیاتور چینی جداشد.
بررسی های تاریخی نشان دهنده ی این است که مینیاتورسازهای ایرانی با ذوق وادراک خود رنگ آمیزی و طراحی مجسمه سازی چینی را تغییر دادند و تحولاتی در آن بوجود آوردند. با انتخاب اصفهان به عنوان پایتخت و حمایت هایی که از هنرمندان مینیاتورو نگارگران ونقاشان شد نقاشان زبردستی ظهور کردند که آثارشان زینت بخش موزه های جهان است .
به علت گسترش رابطه ی ایران با دیگرکشورها ازقبیل کشورهای آسیایی واروپائی هنر ایران به کشورهای دیگر نیز وارد شد. دردوران صفویه با پایتختی شهر اصفهان هنر مینیاتور به اوج خود رسید وهنرمندان بسیاری رادراین زمینه به جهان معرفی کرد. امروزه نیزمینیاتور یکی ازصنایع دستی ویژه ی اصفهان است که علاقه مندان زیادی را برای خرید صنایع دستی به ویژه مینیاتوربه اصفهان میکشاند.

مینیاتور
مینیاتور

صنایع دستی گیوه دوزی اصفهان

ازقدیمی ترین هنرهاوصنایع دستی اصفهان که قدمت آن به 1000سال قبل برمیگرددگیوه دوزی است.گیوه اصفهان درجهان معروف است وعلاقه مندان خاص خودرادارد.
گیوه دوزی جزءهنرهایی است که کاکلا بادست انجام میشود واثری کهبهوجودمی آیدبسیاربادوام است.گیوه برای پیاده روی های طولانی بسیارمناسب است وپاها درآن بسیارراحت اندوعرق نمیکننووپاهابوی بدبه خودنمیگیرند.
نخ گیوه یاازابریشم است یاازنخ قالی ودرکف آن ازپارچه ،چرمویاپلاستیک استغاده میشود.قیمت گیوه بستگی به نوع گیوه دارم وکاردستی که روی آن انجام میشود همچنین موادی که دردرست کردن آن به کارمیرودمتفاوت است.

گیوه دوزی یاگیوه‌بافی از قدیمی ترین صنایع دستی ایران است، طبق اسنادتاریخی موجود تاریخچه گیوه دوزی به 1000سال قبل بازمی گردد. گیوه اصفهان یکی ازانواع صنایع دستی اصفهان است که شهرت جهانی دارد.
گیوه نوعی از پاپوش تابستانی بادوام وسبک که برای پیاده روی های طولانی مدت کاربرد دارد ، و از جمله صنایع دستی شهرهایی ازایران است. تمام مراحل تولیدگیوه، دستی است.موادسازنده گیوه عموماً نخ قالی و نخ ابریشم کف آن هم ازچرم، پارچه، یا لاستیک است.

گیوه دوزی
گیوه دوزی

صنایع دستی ترمه دوزی اصفهان

ترمه یکی ازصنایع دستی اصفهان است وپارچه ای است که ازالیاف بسیارگرانبها بافته میشود.روی ترمه رانیز نقش می اندازند که بیشتربه صورت جقه وگل های شاه عباسی است.برای طرح انداختن روی ترمه از پشم ونخ های ابریشمی بلند استفاده میشود.
بعضی ها معتقدندترمه ترمه درزمان صفویه به وجودآمده وزادگاهش اصفهان است وبعضی هانیز معتقدند که قبل از آن درکشمیر وآسیای مرکزی وجود داشته است.
براساس اینکه ترمه ایرانی است یا کشمیری نوع ترمه تغییرمیکند.
از انواع ترمه میتوان به شال یزدی، شال کرمانی،شال زمردی،شال کشمیری،شال راه راه،شال اتابکیو… اشاره کرد.
ترمه دوز باید بداندچکونه رنگها راکنرهم قراردهدانواع ترمه باتوجه به تنوع رنگها وتراکم ترمه متفاوت می باشد .از ترمه های معروف موجود در بازار میتوان به ترمه هاشمی ، ترمه حسینی ،ترمه رضایی و..اشاره کرد.
ازجمله نقش هایی که درترمه دوزی بکار میرود نقش های شاه عباسی، شاخ گوزنی،راه راه و..است. دستگاههای ترمه دوزی نیز وجود دارن که با استفاده از آن ترمه بافته میشود.کارترمه یک کارنسبتا مقاوم است اما نورورطوبت به ترمه آسیب میرساند.پارچه ترمه دوزی رانباید بامواد شوینده شست وباید به خشک شویی داد.
بیدزدگی درترمه مثل پارچه های پشمی وجوددارد که یکی ازراه حل های آن استفاده ازنفتالین است.

ترمه چیست؟

ترمه، نوعی پارچه است که ازالیاف بسیار لطیف وگرانبها تهیه می شود وجزصنایع دستی نفیس ایران وبه ویژه اصفهان به شمار می آید. نقوشی که روی ترمه به کارمیرود معمولا به صورت بته جقه وگل های شاه عباسی دررنگ های مختلف است.درترمه بافی ازپشم مرغوب وابریشم با الیاف بلند استفاده می کنند.

تاریخچه ترمه

شروع ترمه بافی در ایران همزمان باشروع دوران صفوی میباشد البته برخی معتقدند زادگاه اصلی ترمه ارتفاعات کشمیروآسیای مرکزی است عده ای هم معتقدندکه ترمه بافی ابتدا درایران شروع شده و سپس به کشمیر واردشده است.

انواع ترمه

ترمه ها انواع گوناگونی دارندوبراساس ایرانی یا کشمیری بودن متفاوتند،ترمه ها هرکدام نوع مصرف خاص خودرامطابق باسلیقه ی مصرف کننده اش دارد.
شال چهرقدی، شال راه راه،شال اتابکی ،شال بندی ،شال محرمات،شال کشمیری،شال زمردی ، شال کرمان ،شال امیری ،شال یزدی ازانواع مختلف ترمه است،یکی ازوظایف مشکل ومهم بافنده ترمه انتخاب رنگ وجورکردن رنگ ها باهم است.

قیمت ترمه

یکی از طرح های اصلی ترمه بته جقه است .قیمت ترمه باتوجه به تراکم نخی که درآن استفاده می شود همینطورتنوع رنگی که دربافت آن استفاده می شودسنجیده می شود.هرچقدربافت آن رنگارنگتر باشدقیمت ترمه گرانتراست.ترمه رضایی، ترمه هاشمی، ترمه حسینی بهترین ترمه موجود دربازارمی باشند.

نخ ها بارنگ های گیاهی ومواد مصنوعی طبیعی دررنگ های عنابی ،سبز،نارنجی،قرمز،مشکی رنگ میشوند.نقش های متنوع ترمه بافی شامل گل های شاه عباسی ،بته خرفه ،شاخ گوزنی ،راه راه،بته بادامی ،بته سروی می باشند.
ٔ ترمه به دلیل تراکم زیادپودهاو بافت منحصر به فردش از یک مقاومت نسبی برخوردار ومی توان گفت پردوام تراز پارچه های دیگراست. ، نور و رطوبت دوعاملی هستند که موجب رنگ پریدگی ترمه می شوند.
بید نیز یکی از دشمنان ترمه است وهمانطورکه از پارچه‌های پشمی در برابر بیدزدگی محافظت درنگهداری ترمه نیزبه همان گونه باید عمل کرد.رایج ترین روش استفاده ازنفتالین است،دمای بالاومواد شیمیایی موجود درمواد شوینده نیزبه محصول آسیب می زنند.تنها روش شست وشوی آن ،خشک شویی است.راه اندازی دستگاه ترمه بافی دربسیاری ازمنازل انجام می شود ودرآمدهای میلیونی ازآن به دست می آید.

ترمه دوزی
ترمه دوزی

صنایع دستی قالی بافی اصفهان

قالی بافی نیزیکی ازصنایع دستی اصفهان است که بسیار شناخته تر شده از هنر ها یدیگر است.مانند هنرهای دیگر اوج پیشرفت این هنر نیز دردوران صفویه بوده است.سالها ی گذشته قالی بافی رابیشتربرای کسب درآمد می شناختند.اما امروزه قالی بافی رابیشتر به عنوان یک هنر دنبال میکنیم تابلوهای نفیس قالی بافی گویای این قضیه است.
ازجمله شهر های اصفهان که بیشتر به این هنر مشغول اند میمه است البته دربیشتر شهرهای اصفان که بومی نشین اند از هنر قالی بافی برای کسب درآمد استفاده میکنند.

قالی بافی چیست؟

قالی بافی یکی دیگرازصنایع دستی اصفهان است .شهر اصفهان در دوران حکومت صفویان ازمراکز عمده قالیبافی به حساب می آیدوتعدادزیادی کارگاه قالی بافی در ایران وجود داشت. مهم ترین تولیدات قالی بافی در ایران قالی زربفت بود که جزء صنایع دستی مشهور زمان صفویان به شمار می رفت. درزمان حمله ی افغان هابه ایران تعدادزیادی از صنعتگران شغل خود را از دست دادند بعد مدت زمانی دردوره ی قاجارشغل قالی بافی در اصفهان رواج پیدا کرد.درحال حاضر شهرمیمه ازمراکزمهم قالیبافی دراصفهان می باشد.تعدادزیادی ازبومیان این منطقه به قالی بافی درمنزل مشغول اند.

قالی بافی
قالی بافی

صنایع دستی گلابتون اصفهان

ازجمله هنرهایی که کار رودوزی داردهنرگلابتون است که ازجمله هنرشهرهای اصفهان-شیراز-تهران-قزوین-تبریزویزدمیباشد.البته این هنردرسالهای قبل جزئ هنرهای تمام شهرهای ایران بوده است.پارچه ای که برای گلابتون دوزی استفاده میشودبسیارمهم است که ازجمله مهم ترین این پارچه ها میتوان به پارچه ابریشما،پشمی،اطلسی ،کرباس وماهوت اشاره کرد.
دردوران قدیم مثل دوره هخامنشی این هنرگسترش بیشتری داشته وازهنرگلابتون برروی لباسهای پادشاهان وتزیین آنها استفاده می شد.
نخی برای بافت گلابتون استفاده میشود درقدیم بیشتربه صورت نخ های طلا ونقره وابریشم بوده ،یعنی ازنخ هایی بهاروکش سفید،نقره ای وطلایی استفاده می شد که تولیدکننده آن بیشترکشورپاکستان بوده است.

گلابتون بافی از رودوزی های سنتی ایران است که درگذشته درتمام شهرهای ایران رواج داشت اما امروزه این هنرجزء صنایع دستی شیراز،اصفهان ،تهران،قزوین، کردستان،تبریز،یزد، کاشان، و بخش هایی ازشهرهای جنوبی کشورمی باشند.
پیشینه ی گلابتون دوزی به دوره ی هخامنشیان برمی گرددعلاوه براین که برای تزیین لباس پادشاهان استفاده می شده ،محصولات گلابتون دوزی نیزتهیه می شده است.

نخ گلابتون چیست؟

در قدیم برای دوخت گلابتون از رشته های نقره و طلا بامرکزیت ابریشم استفاده میشده اما امروزه ازنخ های باروکش فلزی دررنگ های سفید،طلایی، نقره ای استفاده می شود که به طورمعمول این نخ ها در کشور پاکستان تولید می شود.
یکی ازمهم ترین وسایل گلابتون دوزی پارچه ی آن است. پارچه های ماهوت،مخمل ،ابریشم ،پشم ،اطلس ،تافته وکرباس ازپارچه های مورداستفاده درتولید این نوع ازصنایع دستی می باشد.

صنایع دستی خوشنویسی اصفهان

می توان گفت اززمانی که انسان ازخط برای برقراری ارتباط استفاده کردهنرخوشنویسی نیز به وجود آمددرایران نسبت به کشورهای دیگر خوشنویسی ازقدمت بیشتری برخوردار است ودرزمان هخامنشی این هنرپیشرفت بیشتری داشته است.یکی ازصنایع دستی اصفهان که کهن ترین خطوط درکتیبه های اصفهان مربوط به آن است هنرخوشنویسی است.
دردوران صفویه به اساتید نام آور خوشنویسی همچون کمال الدین حافظ-تاج الدین معلم اصفهانی ونظام اصفهانی میتوان اشاره کرد که ازاین اساتید کتیبه های باارزشی باقی مانده است.

ازهمان ابتدا رابطه ی عمیقی بین خط و خوشنویسی وجود داشته است . اگرچه خط براثرنیازبشربه بیان خودظهورکرد ،لیکن خوشنویسی در همه حال به عنوان مرزی شکننده ونامشخص بین هنر و این نیاز انسان جلوه پیدا کرده است.
علی رغم مرزبندی بین خط وخوشنویسی می توان گفت تاریخچه ی خوشنویسی به اندازه ی قدمت خط است ، ایرانیان درصنعت خوشنویسی نسبت به سایرتمدن های مشرق زمین مقدم هستند،پیدایش خوشنویسی درایران به زمان هخامنشیان برمیگردد.
کهن ترین خطوط ثلث در کتیبه‌های اصفهان به اوایل قرن هشتم هجری برمی گردد. در قرن دهم و نیمه‌ی اول دوران صفوی، استادان به نامی چون کمال الدین حافظ هروی، تاج‌‌الدین معلم اصفهانی و نظام اصفهانی کتیبه‌های زیبایی به جاگذاشته اند.

صنایع دستی سفال و سرامیک سازی اصفهان

ازدیگر صنایع معروف استان اصفهان هنر سفال گری وسرامیک سازی است. که در شهرهای نطنز وشهرضا در این استان بیشتر دیده میشود وعلا قه مندان بسیاری رابه طرف خود کشانده است.
نقش هایی که روی سفال دیده میشود به شکل گل وبوته وماهی است .
در جاهای مختلف تولید سفال وسرامیک به روشهای مختلف انجام میشود.مثلا دربعضی شهر ها روی چرخه سفال که اکثرا دیده ایم انجام میشود.

صنعت سرامیک سازی وسفال یکی دیگرازصنایع دستی شهر اصفهان است. این هنردر شهرهای نطنز و شهرضانیز دیده می شود. شهرضا از مراکز مهم درزمینه ی سفال سازی است و محصولات سفالی آن علاقه مندان بسیاری رابه سمت خودجلب می کند.نقوش کارشده روی سفال به شکل نقش گل و بوته و ماهی به چشم می خورد ،جهت رنگ کردن لعاب نیز از اکسید فلزاتی مثل مس، آهن و منگنز و کبالت استفاده میشود. تولیدسرامیک ،سفال وکاشی در همه جای کشور باروش های مختلفی همچون استفاده ازچرخ سفالگری انجام میگیرد.

سفال و سرامیک سازی
سفال و سرامیک سازی

صنایع دستی قلمدان سازی اصفهان

قلمدان جعبه ای است که یا ازمقوا ساخته میشود یا از چوب ، وبرای نگهداری ابزار نوشتن ویا ابزارهای خوشنویسی از آن استفاده میشود.دردوران قدیم چون خوشنویسی ارزش زیادی داشت وقلمی که برای خوشنویسی استفاده می شدبسیار ارزشمندبودآن رادرقلمدان می گذاشتند.وقلمدان جزئ لوازم شخصی فرد بوده است .
از هنرها وصنایع دستی اصفهان قلمدان است که از دوبخش داخلی وخارجی تشکیل شده، که بخش خارجی که به آن روپوش قلمدان می گویندجعبه ای است مقوایی یا چوبی و توخالی ،برروی قلمدان از نقوش هندسی ، جانوران، انسانها وگیاهان استفاده میشود.
هنر هایی که برروی جعبه قلمدان دیده میشود شامل منبت کاری،مینیاتور،نقاشی وتذهیب است.امروزه قلمدان در مجموعه های خصوصی افراددیده می شود.
قیمت قلمدان بسته به ظرافت کاری که روی آن انجام شده وتمیزی کار ، چوب یا مقوا بودن و…متفاوت است.

قلمدان سازی یکی دیگراز صنایع دستی اصفهان است ،قلمدان جعبه ای است با جنس مقوا یا چوب که به منظور نگهداری ابزارنوشتن و قلم‌های مخصوص خوش نویسی به کار می‌رود.
قلمدان دو بخش دارد،بخش داخلی که بدون دروسرگشاده است وبخش خارجی که به آن روپوش قلمدان نیز می گویندکه مانندغلافی بخش داخلی رادربر می گیردو جعبه شکلی است مقوایی ویا چوبی به شکل توخالی. روی قلمدان نیزبا نقوش هندسی وگیاهی ویا اشکال جانوران وپرندگان وآدمیان طراحی شده است.
قلمدان و قلمدان‌سازی با هنر و فرهنگ ما ایرانیان رابطه و پیوند دیرینه دارد. قلمدان جزء صنایع دستی ارزشمند ایران به شمارمیرود ودلیل اهمیت آن در زمان های گذشته ظرافت و حساس بودن قلم‌های خوشنویسی بوده است ودیگراینکه ارزشمندترین میراث‌های منبت کاری ،تذهیب ، نقاشی ومینیاتور ما روی جعبه های قلمدان طراحی شده است.همچنین قلمدان درسال های پیش از مهم‌ترین ابزارنوشتن محسوب میشده است.

قیمت قلمدان

قیمت یک قلمدان به کیفیت نقش های روی آن بستگی دارد،طوریکه در سال های آخرسلطنت ناصرالدین شاه،قیمت آن به صورت چشم گیرافزایش داشت.امروزه نیزانواع قلمدان به صورت زینتی درمجموعه های خصوصی وهمینطوردرموزه های مختلف نگهداری میشود.
کارشناسان هنری امروزه قیمت قلمدان رابر اساس عواملی چون:میزان سالم بودن قلمدان،نوع کاروکیفیت کارانجام شده روی آن،قدمت قلمدان همینطورامضای هنرمند نقاش که روی قلمدان حک شده است؛ تعیین میکنند.

قلمدان سازی
قلمدان سازی

صنایع دستی صحافی اصفهان

ازکنارهم قراردادن صفحه های یک کتاب یااثر در کنارهم وبه ترتیب کردن آنها وجلد گذاری آن وبرش تمام صفه ها به یک اندازه صحافی گویند.
امروزه متن های نوشته شده توسط دستگاه تا کن بسته به سایز کتاب (قطع کتاب)تا می شود سپس توسط ماشین های صحافی صحافی می شوند.اما درقدیم تمامی این مراحل به صورت دستی توسط انسان انجام می شدوجلد های کتاب راتزیین می کردند ودیگرآثارهنری راروی جلد ها پیاده می کردند.
در دوران صفویه که بیشتر هنر ها به اوج خود رسیدآثارخطاطی نستعلیق خطاطانی چون سلطان علی مشهدی ومیرعلی کاتب جمع آوری شد وبااستفاده ازخلاقیت زیادهنرمندان صحاف آنها راصحافی کردندوجلد گذاری وحاشیه سازی زیبایی روی این آثار ارائه دادند بسیاری از این آثاردرموزه هادیده میشود.اما دردورانهای بعد که پایتخت تغییر کرد این هنرنیز مانند هنرهای دیگر رکود داشت تادوران قاجار که دوباره به پیشرفت رسید.
درهنرصحتفی هنرهایی چون تذهیب،مینا کاری،خطاطی،نقاشی و..نیز بکارمی رود.ازبزرگان صحافی می توان حاج محمد تقی صحاف را نام برد که به تمامی این هنرها وازجمله هنرهای معرق سازی با پوست وطراحی نقشه های قالی تبحر داشت.

صحافی یا به اصلاح دیگرهمان جلد کردن کتاب درواقع تاو ترتیب دادن به فرم‌های چاپ شده متن کتاب، جلدگذاری کردن و در نهایت برش دادن کتاب گفته میشود. فرم‌های چاپ شده در متن کتاب، توسط دستگاه تاکن بر اساس قطع کتاب تا میشودسپس فرم‌هاتوسط ماشین صحافی ترتیب میشوند.
صحافی دردوران صفویه به اوج خودرسید،اصفهانی ها برای تکامل صحافی خلاقیت زیادی ازخودنشان دادند،دراین دوران دراصفهان ،مشهد،بخارا وسمرقندکاغذسازی رواج پیداکردوتازمان قاجاریان ادامه داشت.
دراین دوره آثار خطاطان بزرگ درزمینه ی نستعلیق مانند سلطان علی مشهدی و میرعلی کاتب جمع‌آوری شد هنرمندان صحاف با استفاده از خلاقیتشان آثاری درخشانی را بوجود آوردند که بسیاری ازآن ها امروزه زینت بخش موزه‌های مطرح در جهان است.

صحافی
صحافی

هنرمندان بزرگ صحافی درروش های صحافی و اقسام جلدسازی و حاشیه‌سازی کتب این هنر را تاحدی بالابردند که بسیاری از آثار این دوران نسبت به مکتب هرات برتری پیدا کرد. در شرح حال اکثر قریب به اتفاق هنرمندان صحافی دوران صفویه می‌بینیم که هنرهایی نظیرتذهیب ومرکب سازی ،میناکاری ،خطاطی ، نقاشی و کاغذسازی نیزتبحر داشتند.
بعدازپایان دوران صفویه وانتقال پایتخت ازاصفهان بسیاری ازهنرها ازجمله هنر صحافی به سمت رکود وفراموشی رفت. در دوران قاجاریان جلدسازان و صحافان باردیگربه احیاءهنرصحافی پرداختند.
ازنام آوران و بزرگان هنرصحافی در دوران قاجار آقا محمدتقی صحاف اصفهانی رامی توان نام برد ،ایشان در صحافی و جلدسازی،کاشی کاری ، طراحی و رسامی ،طرح نقشه‌های قالی و معرق سازی با پوست وبسیاری ازهنرهای دستی آن روزگاران تبحرداشتند.

عکس از صنایع دستی

عکس از صنایع دستی
عکس از صنایع دستی
عکس از صنایع دستی
عکس از صنایع دستی
عکس از صنایع دستی
عکس از صنایع دستی
عکس از صنایع دستی
عکس از صنایع دستی
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط